Shadow

Nie rodzimy się czytelnikami. Spotkanie z profesorem Przemysławem Czaplińskim

O tym, skąd się bierze czytanie i jak je podtrzymać rozmawiano z prof. Przemysławem Czaplińskim, w minionym tygodniu podczas spotkania zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Jednym z wielu czynników, które się na to złożyły była forma żywej rozmowy z uczestnikami zamiast wykładu. Każdy mógł podzielić się osobistym doświadczeniem dotyczącym początków czytania, własnym impulsem, który pchnął w kierunku czytelnictwa. Jedno jest pewne, wzrastanie w czytającym domu to wyższe prawdopodobieństwo, że będzie się aktywnym czytelnikiem.
Czytanie to pasja, emocje, coś, co nas ku temu skłania i pochłania. Wymiana doświadczeń czytelniczych popycha nas ku nowym książkom. Czytanie jest częścią formy uspołecznienia. Nie narodzi się w izolacji, a żywa, namiętna dyskusja o książkach wciąga do świata literackiego. Rozmowy między czytelnikami o danym utworze literackim pokazują, że tam jest coś o co warto się spierać, a to pociąga nas do czytania. Spotkanie było również okazją do dyskusji o poziomie czytelnictwa w Polsce, możliwych powodach jego spadku, a także o obecnym i minionych kanonach lektur szkolnych. Okazuje się, że im większe zaangażowanie w czytanie indywidualnego, emocjonalnego człowieka, tym bardziej rozjeżdża się lista lektur szkolnych z pasjami i zainteresowaniami. Była również okazja podyskutować o czytelnictwie z punktu widzenia powodów, dla których sięgamy po książki: dla prestiżu czy przyjemności.
Niezwykle szybko upłynął czas na międzypokoleniowej rozmowie. Tym ciekawszej, że w auli „Medyka” zgromadzili się zarówno nauczyciele, uczniowie, bibliotekarze, rodzicie i nastoletnie dzieci. (inf. prasowa)
„Festiwal PRETEKSTY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”