Shadow

Nie tylko pijani kierowcy

Służby publiczne mają obowiązek przynajmniej raz w roku składać sprawozdania na forum Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Podczas czwartkowych (27 lutego) obrad rady analizowano stan bezpieczeństwa publicznego w Gnieźnie i powiecie za zeszły rok.
Prokurator Radosław Krawczyk, zastępca Prokuratora Rejonowego w Gnieźnie wskazał, że odnotowano więcej spraw, ale wzrost wynika głównie z dokonywanych zmian przepisów. – W przestępstwach przeciwko mieniu obserwujemy wzrost postępowań dotyczących przestępstw popełnianych za pośrednictwem internetu. Pojawiło się wyłudzanie danych osobowych za pośrednictwem podstępnych zabiegów i na bazie uzyskanych danych osób pokrzywdzonych zakładane są rachunki bankowe i wyłudzanie od firm pożyczkowych – pożyczek, kredytów, zakupów ratalnych. Przestępstwa tradycyjne pozostają na tym samym poziomie. Najtrudniejsze sprawy, to te internetowe z uwagi na to, że często występuje tam czynnik międzynarodowy. Jedna z firm gnieźnieńskich otrzymała przerobioną fakturę, przesłaną przez internet, gdzie rachunek bankowy jest w Chinach. Musimy zwrócić się tam o pomoc międzynarodową, prawną o ustalenie, kto jest właścicielem tego rachunku. Jest to skomplikowane – wyjaśnia prokurator R. Krawczyk.
Komendant powiatowy policji, inspektor Przemysław Kozanecki poinformował, że jeśli chodzi o przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, to nie ma ich aż tak wiele. – To kilka w skali roku, natomiast jeśli chodzi o nietrzeźwych kierowców, policja ujawniła w ubiegłym roku znaczną liczbę takich kierowców, więcej niż w 2018 roku. To już jest naszym priorytetem w tym roku. Liczba ujawnianych kierowców, to skutek działania policji – znaczna liczba akcji takich jak „Trzeźwy poranek”, by eliminować takich kierowców na terenie naszego powiatu – powiedział komendant gnieźnieńskiej policji. Policja wskazuje też, że coraz popularniejsze są oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta”. Oszukiwane są głównie starsze osoby. Jak się okazuje trudno takich przestępców ująć na gorącym uczynku, gdyż takie osoby działają bardzo szybko. Posługują się telefonami, które są rejestrowane w krajach, gdzie nie ma obowiązku rejestracji kart telefonicznych, na przykład Niemcy. Taka karta jest w tych przypadkach jednorazowa.
Sprawozdania przedstawili także: zastępca komendanta powiatowego PSP starszy kapitan Łukasz Michałak oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie Anna Stejakowska. (jw)