Shadow

Niebawem koniec z tułaczką chorych wielkopolskich dzieci po Poznaniu. WCZD na ukończeniu

Personel już zapoznaje się z wykańczanym właśnie Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu, a inwestor i wykonawca podpisali protokół odbioru końcowego. Jeden wielki gmach na poznańskich Winiarach przejmie małych pacjentów szpitali św. Józefa przy ul. Krysiewicza i ul. Nowowiejskiego, zlokalizowanych przy ul. Spornej poradni specjalistycznych oraz oddziału rehabilitacji z Kiekrza. Jego otwarcie planowane jest na wiosnę tego roku.
To jedna z najważniejszych inwestycji wielkopolskiego samorządu od chwili jego powstania. Między poznańskimi szpitalami – Wojewódzkim i MSWiA, stoi już potężny i bardzo nowoczesny obiekt, który za kilka miesięcy przyjmie małych pacjentów z terenu całego województwa. Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu było planowane od lat, tylko jak to bywa – ciągle brakowało środków na jego wybudowanie. Te udało się znaleźć dzięki pomocy Unii Europejskiej, która sfinansowała ponad połowę wartości inwestycji liczącej 430 mln złotych. Po uruchomieniu placówki będą do niej kierowani mali pacjenci potrzebujący pomocy z całego województwa. Do tej pory rodzice z chorymi pociechami musieli udawać się do kilku lecznic w Poznaniu. Teraz większość z nich przeniesie się do WCZD. Szpitalto prawie 36 tys. m kw. zabudowy na siedmiu kondygnacjach. Pomieści 9 oddziałów, specjalistyczne przychodnie, pierwszy w Wielkopolsce pediatryczny szpitalny oddział ratunkowy. Na pacjentów czekają 354 jednoosobowe sale – każda z łazienką i miejscem dla rodzica. Gotowe są również nowoczesne sale bloku operacyjnego, Zakład Diagnostyki Obrazowej (z tomografem i rentgenem), Apteka, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne, Zakład Endoskopii, Zakład Elektrodiagnostyki i Patomorfologia.
W obiekcie nie brak będzie także przyszpitalnej szkoły, wielowyznaniowej kaplicy, pokoi hotelowych i kantyny. W minionych tygodniach z wnętrzami i systemami gmachu zapoznawał się przyszły jego personel, a obecnie trwa zaawansowana przeprowadzka lekarzy i sprzętu. (ak)