Shadow

Niech żyje 200 lat! Liceum im. Dąbrówki zaczyna huczne obchody stulecia istnienia

Choć II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie stulecie swojego istnienia obchodzić będzie dopiero za rok, to już w tym miesiącu ruszają pierwsze obchody wspaniałego jubileuszu. Organizatorzy zapowiadają ciekawy i bogaty program, który z pewnością wzruszy każdego absolwenta szkoły.
O planach obchodów jubileuszu szkoły poinformowano na specjalnej konferencji prasowej w Miejskim Ośrodku Kultury. Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem to właśnie MOK na mocy porozumienia ze szkołą, będzie oficjalnym partnerem jubileuszu. – Wspólnie otwieramy szkołę na wszystkie inicjatywy, które pani dyrektor szkoły – Róża Grabowska, przygotowała w harmonogramie roku jubileuszu, który szkoła obchodzi – mówi Dariusz Pilak, dyrektor MOK. Główna uroczystość jubileuszowa będzie mieć miejsce 20 marca 2020 roku, lecz już 20 marca, ale tego roku – szkoła zainauguruje obchody od rozstrzygnięcia konkursu na logo szkoły. Co prawda szkoła posługuje się logo z podobizną Dąbrówki, jednak nie jest to oficjalny znak promocyjny. Ten będzie dopiero wyłoniony. Dzień później w MOK zostanie otwarta wystawa poświęcona założycielowi szkoły – Bolesławowi Kasprowiczowi. – Zaprezentujemy także prace naszych uczniów i nauczycieli, którzy pracują u nas obecnie i kiedyś, ale także tych, których już wśród nas nie ma – zdradza dyrektor szkoły. Natomiast 13 kwietnia szkoła zaprasza do MOK na specjalny koncert. – Jest przygotowywany przez nauczycieli, ale jego wykonawcami będą uczniowie i absolwenci naszego liceum. Już mamy kilkanaście osób, które zgłosiły chęć wystąpienia w koncercie i pokazania, w jaki sposób się rozwinęli od momentu zdania matury – opowiada kolejny punkt wydarzeń R. Grabowska.
Praktycznie co miesiąc będzie mieć miejsce jakieś wydarzenie urozmaicające drogę do głównego jubileuszu szkoły – wyjątkiem będzie maj (okres maturalny) oraz wakacje. W czerwcu uczniowie pobiegną wokół jeziora Jelonek za dyrektorem szkoły. – Ma to mieć formę czysto towarzyską, rekreacyjną z nagrodami. To znak naszego istnienia w mieście – dodaje dyrektor szkoły. Choć wakacje to czas odpoczynku, uczniowie zostaną zachęceni do podzielenia się zdjęciami i filmami z różnych zakątków świata, skąd pozdrawiać będą swoją „Dąbrówkę”. Na przełomie sierpnia i września odbędzie się „Noc w liceum”. – Zaprosimy absolwentów, aby przenieśli się w czasie i skorzystali z dawnych gier i lekcji w tamtym systemie, na innych zasadach. Chcemy naszych absolwentów ponownie umieścić w szkolnych ławach, naszej piwnicy i po prostu dobrze się bawić – zdradza kolejny punkt Róża Grabowska. W październiku wielkie wyzwanie, bowiem społeczność szkoły wiedziona chęcią przybliżenia postaci Bolesława Kasprowicza, nagra film jemu poświęcony. Film ma mieć formę animowaną. Listopad – miesiąc zadumy, pozwoli wspomnieć zmarłych pracowników szkoły, natomiast grudzień zacznie się pokłonieniem gnieźnianom przez uczniów kolędą. Już w nowym roku przygotowana zostanie antologia ukazującej się od 20 lat, gazetki „LIKE”. W lutym zakopana zostanie kapsuła czasu, a w marcu finał uroczystości, czyli gala jubileuszowa. – Rozpoczniemy mszą świętą, następnie pospacerujemy po mieście i zwiedzimy szkołę, w której odbędzie się wystawa. Uroczystość zakończy się w teatrze – mówi o finale dyrektor placówki. Obecnie przygotowywana jest lista absolwentów szkoły, od samego jej założenia. Prace potrwają długo, gdyż nazwisk, które pojawiły się w szkolnych zapisach, jest bardzo dużo. ALEKSANDER KARWOWSKI