Shadow

Niesamowity świat w powieści

Polska autorka współczesnych powieści obyczajowych, tłumaczka i bizneswoman Tanya Valko. Kobieta, która niejedno widziała, niejedno wie i żadnej pracy się nie boi wraz ze swoim mężem była po raz drugi gościem Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Witkowo. Bardzo szybko nawiązała porozumienie z czytelniczkami, które chłonęły każdy gest i słowa podczas prelekcji. Były także wspólne zdjęcia i możliwość otrzymania autografu. Dostępna, wesoła i otwarta na ludzi pisarka potwierdziła słuszność ponownego zaproszenia jej do Witkowa.
Podczas spotkania opowiadała, że od dzieciństwa chciała pisać książki i jej zdaniem dlatego po maturze złożyła papiery na polonistykę. W ostatnim momencie jednak, ale nie ostatni raz, zmieniła zdanie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim uczęszczała najpierw na bohemistykę, a nieco później rozpoczęła studia arabistyczne w Instytucie Filologii Orientalnej tej samej uczelni. Jednocześnie zajmowała się tłumaczeniami z języka czeskiego i angielskiego oraz projektowała i szyła konfekcję damską do butików. Jeszcze w czasie studiów dwukrotnie w ramach stypendium wyjeżdżała na dłuższy pobyt do Libii. W 1995 r. wyjechała tam do pracy. W polskiej szkole dla dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą im. Obrońców Tobruku przy Ambasadzie RP dostała etat nauczycielki, ponadto prowadziła kursy języka angielskiego dla młodzieży. Pracowała również w ambasadzie RP jako asystentka. Po powrocie do Polski, zanim zaczęła pisać Tanya Valko książki dające jej popularność i utrzymanie, zarabiała na życie tłumaczeniami i prowadzeniem hostelu. W 2007 r. ponownie opuściła Polskę, osiadając tym razem w Arabii Saudyjskiej, gdzie podobnie jak w Libii, podjęła współpracę z polską ambasadą. W 2012 r. Tanya Valko po raz kolejny zmieniła miejsce zamieszkania, przenosząc się do stolicy Indonezji, Dżakarty. Do Polski wróciła w 2018 r. Na podstawie swojego życia i obserwacji napisała kilka książek „Arabskiej sagi”.
Chociaż na długie lata, ze względów życiowych i rodzinnych, swoje literackie ambicje musiała schować do kieszeni, nigdy nie porzuciła marzeń o napisaniu książki. Czas spędzony w egzotycznych miejscach i na egzotycznych zajęciach pozwolił jej zgromadzić obrazy i doświadczenia będące materiałem na nie jeden tom. W końcu, w 2010 powieścią pt. „Arabska żona” Tanya Valko zadebiutowała jako pisarka. Książka szybko stała się bestsellerem i początkiem całego cyklu, który obecnie składa się już z 8 tomów. Fabuła opowiada o młodej Polce Dorocie, która zakochuje się w studiującym w Polsce Libijczyku. Po ślubie i urodzeniu dziecka Dorota wyjeżdża z nim do jego rodzinnego kraju, gdzie troskliwy do niedawna mąż zmienia się w muzułmańskiego tyrana i despotę. Wobec popularności swojego debiutu już rok po nim wydaje Tanya Valko „Arabską córkę”, drugą część swojej arabskiej sagi. Tym razem główną bohaterką jest nastoletnia córka Doroty, Marysia zwana Miriam. Dziewczyna tuła się po Afryce Północnej, uciekając przed ojcem. W wydanym w 2012 r. tomie pt. „Arabska krew” opisuje dalsze losy Doroty i jej rodziny, tym razem na tle dramatycznych wydarzeń rewolucji libijskiej. W kolejnej części pt. „Arabska księżniczka” Valko przenosi akcję do słynącej z legendarnego wręcz bogactwa Arabii Saudyjskiej, koncentrując się na relacjach trzech już pokoleń kobiet: Doroty, jej córki oraz wnuczki. Pojawia się też postać saudyjskiej księżniczki Lamii, która buntuje się przeciwko surowym prawom szariatu panującym w jej ojczyźnie. Siła powieści Valko, jak twierdzą miłośniczki jej prozy, tkwi w umiejętnym oddaniu specyfiki i klimatu egzotycznej rzeczywistości, którą opisuje. Dlatego też arabska saga nie znudziła się szybko czytelniczkom i w ciągu 9 lat ukazało się aż 8 tomów serii. Najnowszy z nich zatytułowany „Arabski raj” Tanya Valko w ręce czytelniczek oddała w 2019 r.
Podczas spotkania w witkowskiej bibliotece zapowiedział swoją kolejną twórczość „Sagę azjatycką”. Również w swoim drugim cyklu powieściowym pisarka na warsztat bierze znajome regiony i akcję umieszcza w Indonezji, w której sama wiele lat mieszkała. Ku uciesze wielbicielek sagi arabskiej, na kartach otwierającej nowy cykl powieści pt. „Okruchy raju”, wraca do dobrze znanych z poprzednich książek bohaterów. Do Azji przenosi się bowiem nie tylko akcja, ale i Marysia-Miriam ze swoją rodziną, a wydarzenia nawiązują do tych opisanych w arabskiej sadze. W kontynuacji sagi zatytułowanej „Miłość na Bali”, Tanya Valko swoich bohaterów umieszcza na rajskiej wyspie, na której zarówno Dorota, jak i Marysia próbują odnaleźć równowagę i szczęście. Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie spotkanie z autorką powieści, które przenoszą nas w inny świat.
EWA SOCHA