Shadow

Niezłomnym żołnierzom wyklętym


Gnieźnieńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem posła Krzysztofa Ostrowskiego, a organizowane przez Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej zaczęły się pod koniec lutego i potrwają do 12 marca, kończąc się IV Ogólnopolskim Turniejem Szachowym Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i patronatem honorowym ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.
W gnieźnieńskiej farze 2 marca odprawiona została msza święta ku pamięci i w intencji żołnierzy wyklętych, którzy po wojnie nie złożyli broni, nie godząc się na sowietyzację Polski. Za swoją niezłomną postawę byli skazywani w procesach pokazowych na śmierć, torturowani i wrzucani do bezimiennych dołów. Podczas mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętej Trójcy, której przewodniczył ksiądz proboszcz Piotr Lisiecki, ksiądz major Maciej Śliwa, kapelan wojskowy powiedział: – Pamięć o nich to nas święty obowiązek, bo naród który traci pamięć, traci życie, traci swoją tożsamość. Byli to młodzi ludzie, urodzeni w II Rzeczpospolitej, którzy nie tylko brali do serca słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, ale także: wierność, prawda i godność. Byli wychowani na wartościach, które uważali za motto swego życia. (…) W walce o suwerenną Polskę zginęło około 10 000 żołnierzy, 79 000 aresztowano, a 5 000 skazano na karę śmierci, z czego połowę wyroków wykonano. Dane te są prowizoryczne, można znaleźć różne źródła i różne liczby, gdyż wiele dokumentów jest niekompletnych lub zniszczonych. Narzucona władza komunistyczna zastosowała sprawdzoną metodę, zabić przeciwnika i zabić o nim wszelką pamięć. Po mszy złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod tablicą ku czci niezłomnych bohaterów. – Kluby Gazety Polskiej skupiają wśród swoich członów grupy ludzi o szczególnym zabarwieniu patriotycznym. Mówiliśmy o tym wcześniej, jednak wówczas nie było możliwości, by mówić bardzo oficjalnie, by organizować ku czci tych żołnierzy uroczystości. Dopiero 7 lat temu, gdy Sejm zdecydowaną większością parlamentarną uchwalił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, od tego dnia zaczęliśmy się tu spotykać, by zaznaczyć, że Gniezno także o nich pamięta – powiedziała przewodnicząca Gnieźnieńskiego Klubu Gazety Polskiej, Maria Wichniewicz. Paweł Kamiński, organizator gnieźnieńskich obchodów dopowiedział: – To byli żołnierze niezłomni dla ojczyny, wyklęci przez komunę. Prawda historyczna w rozumieniu ludzkim niekoniecznie może zostać odkryta, jednak Sprawiedliwość Boża sprawiła, że oddajemy hołd żołnierzom wyklętym. Jak oni mieli wygrać, jak cały system był przeciwko nim? Ale to wiara dawała im siłę i dzięki niej oni tacy byli.
W minioną niedzielę w „eSTeDe” odbyła się prelekcja dr Aleksandry Kuligowskiej z Biura Poszukiwań i Identyfikacji poznańskiego oddziału IPN zatytułowana „Nie wszystek umrę… Za kratami stalinowskich cel w Wielkopolsce”. – Cały czas jesteśmy na etapie badania śladów żołnierzy wyklętych w Wielkopolsce. Wiemy już sporo o tych największych oddziałach, między innymi WSGO „Warta”, o działalności Jana Kempińskiego „Błyska”. Całkiem niedawno IPN wydał książkę traktującą o żołnierzach wyklętych w Wielkopolsce – powiedziała A. Kuligowska przed prelekcją, która została połączona z wizualizacją o poszukiwaniach w Wielkopolsce. Poseł Krzysztof Ostrowski dodał: – Tym bohaterom należy się szacunek i uznanie, jak innym uczestnikom powstań – warszawskiego, listopadowego czy styczniowego oraz insurekcji kościuszkowskiej. Teraz dopiero nadrabiamy ten czas, ale to także element odkłamywania historii, mówienia o powstaniu antykomunistycznym. Po spotkaniu przyszedł czas na zwiedzane wystawy przygotowanej przez IPN, a przedstawiającej cztery postaci bohaterów, żołnierzy wyklętych, za życia oraz ekshumację ich szczątków z kwatery „Ł”, tzw. „Łączki” na terenie cmentarza przy ulicy Powązkowskiej w Warszawie. Na koniec organizatorzy zaprosili na koncert wokalisty zespołu Contra Mundum, Norberta „Smoły” Smolińskiego, który zaśpiewał polską poezję „ubraną” w rockowe dźwięki. – To co robię teraz, jest to muzyka rockowa, a rzeczy o których śpiewamy są bardzo ważne. Dzięki takim spotkaniom, jak dziś, mniej jest zapomnienia tych bohaterów. To przywracanie pamięci i godności tym ludziom – podkreślił „Smoła”.Na 12 marca od godziny 10 zaplanowano w sali widowiskowej II LO IV Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
JAROSŁAW WALERCZAK