Shadow

Niezwykła wyprawa na Górny Śląsk, czyli spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

Deszczowy środowy wieczór, 28 września nie zniechęcił do wyprawy na Górny Śląsk. Tym bardziej, że nie trzeba było się ruszać z Gniezna – wystarczyło przyjść do Restauracji MŁYN, by tę wycieczkę odbyć. A przewodnikiem był Zbigniew Rokita, autor reportażu „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. W ubiegłym roku otrzymał za niego najważniejszą Nagrodę Literacką Nike 2021.
Reportaż „Kajś” to opowieść o odkrywaniu swojej śląskiej tożsamości wraz z całą jej złożonością. I właśnie tę nieuchwytność śląskości czuć było też w rozmowie z reporterem. Zarówno pytania prowadzącego Pawła Bartkowiaka, jak i publiczności, w dużej mierze próbowały zrozumieć, czym jest Śląsk, śląska tożsamość, z jej unikalną historią, odmiennością i potrzebą niezależności. Sam Zbigniew Rokita, który odbywa swego rodzaju literackie tournée z tą książką po Polsce, czuje że właśnie tak jest traktowany – raczej jako ekspert od śląskości niż od „pisania o Śląsku”. Z rozmowy wyłonił się obraz regionu bardzo różnorodnego, wręcz mozaikowego. I nie tak prosty, jak się może wydawać patrzącemu z zewnątrz.
Sporo było też o piłce nożnej (o której Rokita napisał swoją pierwszą książkę), o miastach aglomeracji śląskiej, o poniemieckości i – oczywiście – o języku Ślązaków. Sam Rokita określił się jako „półanalfabeta śląski”, bo w domu rodzinnym nie poznał dobrze śląskiego – nauczył się go dopiero na kursie językowym. Zdradził też, ze Wydawnictwo Czarne niedługo wyda „Kajś” właśnie po śląsku. Nie zdradził za to, o czym będzie jego kolejna książka reporterska. Nie zamierza jednak odcinać kuponów od „Kajś”, więc nie możemy się spodziewać kolejnej śląskiej opowieści. Za to kolejnego dobrego reportażu, który nas „wysadzi z mentalnego siodła” – już tak.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie!” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych. edycja 2022”. (inf. prasowa)
Fot. Waldek Stube