Shadow

Noc bibliotek i sobota pełna czytelniczych wrażeń

To była wyjątkowa sobota w bibliotecznej Filii nr 2. W ciągu dnia odbyło się spotkanie z tłumaczką Anną Bańkowską, która opowiedziała o swoim nowym i wzbudzającym kontrowersje przekładzie Ani z Zielonego Wzgórza. W tłumaczeniu Bańkowskiej ta kultowa pozycja to „Anne z Zielonych Szczytów”. Przekład, najbliższy oryginałowi, wzbudził ogromne poruszenie wśród czytelniczek w całej Polsce, mimo iż wiernie oddaje to, co napisała Lucy Maud Montgomery.
Sobotni wieczór należał do bibliotecznych „nocnych marków”. 1 października to Noc Bibliotek – w tym roku pod hasłem „To się musi powieść” oraz w Gnieźnie dodatkowo – „Z książką na dobre i na złe”.Biblioteczna „Filia pod Sówką” zgromadziła całe rodziny, a wszystko po to, żeby przekonać się, że książka zamiast telefonu, czy tabletu to najlepszy wybór. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, tuż po zmroku, w twórczy i niekonwencjonalny sposób pokazała swoje zbiory oraz przygotowała wiele atrakcji czytającym rodzinom pod auspicjami akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Wieczór otworzyła wystawa „Królewskie Gniezno Czyta… między regałami”. Misternie wykonane przez całe rodziny dioramy zrobiły ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach. Podświetlane małe dzieła sztuki wyłoniły się z ciemności regałów bibliotecznych, ukazując bogactwo detali. Kolejnym punktem Nocy Bibliotek było spotkanie prowadzone przez znaną doskonale uczestnikom pisarkę Agnieszkę Gadzińską. Autorka przeczytała „Misję ratunkową Skloty”, którą mali czytelnicy wysłuchali z wielką uwagą. Wszystko to było wstępem do warsztatów, które kolejny raz dowiodły, że książka jest kopalnią pomysłów na kreatywne spędzanie czasu wspólnie z rodziną, bez bezmyślnego wpatrywania się w ekrany.
Wieczór zakończyły równocześnie odbywające się w dwóch grupach uczestników zabawy kreatywne z CEK Baza oraz Zabawa i Programowanie. Ogromne emocje najmłodszych wzbudziły eksperymenty: samodzielnie wykonany wulkan, a zwłaszcza duch w butelce, który uniósł się w Czytelni Filii nr 2 wśród zachwytu zgromadzonych dzieci. Wspólnie przeprowadzone eksperymenty zawsze są odskocznią od ekranów, a przede wszystkim uczą i bawią. Jak odpowiedzialnie i kreatywnie korzystać z nowoczesnych technologii pokazały natomiast warsztaty z Zabawą i Programowaniem. Dzieci mogły poznać działanie robotów, oraz stworzyć własny napis 3D. Dowiedziały się również, jak korzystać ze zdobyczy techniki z umiarem i rozsądnie, a wspólnie spędzony czas jest niezwykle cenny. Przez cały wieczór uczestnicy mogli w doskonałych humorach robić sobie pamiątkowe zdjęcia z biblioteczną ramką. Można było także zapoznać się z przygotowanymi na tę okazję książkami, traktującymi o uzależnieniu i wpływie technologii na życie młodych ludzi.
Wydarzenie zostało sfinansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 r. (inf. prasowa)