Shadow

„Noc zawodowców” pełna atrakcji

Dostrzegając konieczność stałego wspierania szkolnictwa zawodowego i jego lokalny potencjał Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego 4 października był współorganizatorem „Nocy zawodowców”, która odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie. „Noc zawodowców” 2019 – edycja 2.0 jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce, która ma na celu promocję szkolnictwa branżowego i technicznego. Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu.
Wyzwania rynku pracy stawiają przed młodym człowiekiem wiele wyzwań. Jednym z nich jest wybór szkoły, która pozwoli na planowanie swojej przyszłości zawodowej. Trzeba podkreślić, że nauka w szkole branżowej I stopnia nie oznacza końca edukacji, wręcz przeciwnie, otwiera kolejne możliwości na kształcenie w zawodzie i podjęcie studiów kierunkowych. Podczas tego spotkania swoją ofertę edukacyjną w niecodzienny sposób zaprezentowały szkoły ponadpodstawowe z powiatu gnieźnieńskiego oraz Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie. Podczas imprezy między innymi przewidziano pokazy fryzjerskie i mody, flambirowania naleśników, synchroniczny pokaz obsługi gości. Prezentowali się kucharze, cukiernicy, piekarze, stolarze, mechanicy samochodowi, logistycy, fotograficy, budowlańcy, informatycy, handlowcy, operatorzy maszyn oraz ślusarze. Były: strefa doradztwa zawodowego, stoiska praktycznej nauki zawodu, stoiska pracodawców, konkursy z nagrodami, pokaz najnowszych marek samochodów i zabytkowych aut, koncert, darmowe masaże i stylizacje.
Była to świetna okazja do spotkania i rozmowy z nauczycielami i uczniami szkół kształcących w różnych zawodach oraz pracodawcami, a zaproszenie skierowano szczególnie do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych (także klas 7) oraz ich rodziców. – Obecnie szkolnictwo zawodowe nie może być tylko teoretyczne, wiec Urzędowi Marszałkowskiemu chodzi o to, by w takich imprezach uczestniczyli uczniowie i przedsiębiorcy, pracodawcy i rzemieślnicy, by można było zachęcić młodych ludzi do szkolnictwa zawodowego. To także możliwość powiedzenia osobom, które są obecnie w szkołach branżowych, że dokonali dobrego wyboru i by popatrzyli na swoich mistrzów i czeladników, co mogą osiągnąć w życiu – powiedziała Janina Golik, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Jak przyznała Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński, każde wydarzenie związane z danym zawodem jest skuteczne: – Potrzebujemy wielu specjalistów, by nasza młodzież poznała poszczególne zawody w praktyce, by zawód stał się pasją. Młodzież powinna dane zawody poznać, „zaprzyjaźnić się” z nimi i zobaczyć, który z nich może stać się pasją. Nie ma nic ważniejszego, jak pokazanie młodzieży, jak taki zawód wygląda. Taka „Noc zawodowców” daje możliwość, by usiąść za maszyną do szycia, zobaczyć, co to znaczy ułożenie fryzury, porozmawiać ze specjalistami.
Łukasz Kaszyński, pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie potwierdził, że celem wydarzenia jest to, by w atrakcyjny sposób przedstawić zawody, które można zdobyć w powiecie, w szkołach, które nadzoruje powiat gnieźnieński. – To między innymi pokaz mody, można było skorzystać z masażu, z wielu atrakcji w kwestii gastronomicznej, pokazy kuchni regionalnej, możliwość zapoznania się z naprawią samochodów, więc było wiele atrakcji, z których uczestnicy mogli skorzystać – dodał Ł. Kaszyński. – Warto pokazywać młodzieży, że wybór szkoły branżowej i technikum to pozytywny wybór, który szybko daje efekt, nie zamyka drogi, lecz pozwala na rozszerzenie pola zawodowego. W tym projekcie promujemy zawody, pracę w zawodzie. To możliwość „dotknięcia” danego zawodu. Po pierwsze rozmowy, ale także, by móc coś zrobić. To nacisk na praktykę, by móc realnie czegoś dotknąć, coś wytworzyć i zrobić oraz zobaczyć „na żywo” jak się to tworzy – mówiła Małgorzata Waszczuk – Szynka z CWRKDZ w Poznaniu.
JAROSŁAW WALERCZAK