Shadow

Nowa droga rowerowa w Gminie Łubowo

W Dziekanowicach w gminie Łubowo powstała kolejna ścieżka rowerowa. Inwestycja jest dofinansowana z funduszy unijnych. Dzięki niej bezpiecznie, sprawnie i ekologicznie można dostać się m.in. do szkoły w Lednogórze, do centrum przesiadkowego na stacji PKP Lednogóra oraz do lokalnych atrakcji turystycznych. Nowo wybudowaną drogą rowerową można przejechać około 1,345 kilometra.
Nowa droga rowerowa biegnie równolegle do wschodniego brzegu jeziora Lednickiego, ma utwardzoną nawierzchnię z masy bitumicznej i pobocze. – Bardzo zależało nam na tym, aby zwiększyć w Dziekanowicach poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do tej pory niestety, można było tamtędy przejechać jedynie szosą bez pobocza. Nowa droga to nie tylko mniejsze zagrożenie dla rowerzystów, ale także dla pieszych i podróżujących samochodami. Ułatwiamy dostęp do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, którego nowy gmach już niebawem zostanie oddany do użytku, do Skansenu Wsi Polskiej – Wielkopolskiego Parku Etnograficznego oraz do perełki historycznej, na skalę Polski – Ostrowa Lednickiego – mówi wójt Andrzej Łozowski. Urząd Gminy w Łubowie gorąco zachęca do korzystania z inwestycji, zdając sobie sprawę z tego, że największym powodzeniem ścieżka cieszyć się będzie w cieplejszym okresie. Jeszcze przed jej ukończeniem zorganizowane zostały we wszystkich szkołach podstawowych, specjalne szkolenia „Zakręć się na rowerze”. Około 100 uczniów poznawało lub przypominało sobie zasady bezpiecznej jazdy na rowerze dzięki zaangażowaniu policjantów z Fałkowa i Czerniejewa.
Natomiast Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY wraz z grupą instruktorów turystyki rowerowej Zakręcone Plewiska przeprowadziło prezentacje, jak dobrać najlepszy rower dla siebie, jak zadbać o jego stan techniczny oraz o samego siebie. Uczniowie dowiadywali się również, co można zyskać, dojeżdżając do szkoły rowerem, w zamian podwożenia przez rodziców samochodem. Młodzież usłyszała, że jazda rowerem przynosi korzyści dla zdrowia, ekologii i domowego budżetu. Nowa droga w Dziekanowicach będzie wykorzystywana przez uczniów dojeżdżających do szkoły w Lednogórze. – Jednak postanowiliśmy promować ją także w szkołach w Łubowie, Owieczkach i Fałkowie, bo zasięg korzyści z tej i podobnych inwestycji jest znacznie szerszy – mówi obecny na tych spotkaniach, zastępca wójta Tomasz Hartwich. Mieszkańcy pozostałych miejscowości gminy oraz turyści dojadą drogą rowerową do MPP na Lednicy, a także do plaż nad jeziorem Lednickim. Stworzony został bezpieczniejszy dojazd rowerami do punktu przesiadkowego – stacji PKP w Lednogórze. Takie ułatwienie dotyczy poza mieszkańcami Dziekanowic także np. mieszkańców Siemianowa, Rybitw, a nawet nieco bardziej oddalonych Owieczek. Nowa droga dochodzi do drogi powiatowej 2155P, ruchliwej trasy z Poznania do Gniezna. W ramach inwestycji powstało oświetlone przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów, żeby można było spokojnie przedostać się na południe gminy, do stacji w Lednogórze. Nowe lampy zlokalizowano także wzdłuż drogi rowerowej.
Głównym celem projektu jest stworzenie zrównoważonego systemu transportowego i zwiększenie roli niskoemisyjnego transportu w komunikacji na terenie gminy Łubowo. Cały koszt inwestycji wynosi 736 818,35 zł, dofinansowania UE to 85 procent. Projekt został zrealizowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20, poddziałanie 3.3.1. Inwestycje w obszarze transportu miejskiego. (obk)