Shadow

Nowa karetka trafiła do gnieźnieńskiego szpitala

W poniedziałek, 30 sierpnia na placu przed wejściem do Szpitala Pomnik Chrztu Polski została zaprezentowana przez władze powiatu i dyrekcję szpitala nowa, specjalistyczna karetka, która została zakupiona ze środków zewnętrznych, a jej koszt to ponad pół miliona złotych.
Jak poinformował dyrektor szpitala Grzegorz Sieńczewski, nowa karetka zostanie włączona do systemu i zastąpi najbardziej zużyty ambulans. – Udało nam się pozyskać nową karetkę do naszego systemu. Została odebrana w piątek wieczorem, dzisiaj ją pokazujemy, zostanie ona włączona do systemu już dzisiaj i zastąpi najbardziej zużytą karetkę. Jest to karetka specjalistyczna, w pełni wyposażona i całkowicie sfinansowana ze środków zewnętrznych – powiedział dyrektor G. Sieńczewski. Na chwilę obecną szpital dysponuje 12 ambulansami. Ponadto dyrektor przekazał, że zakończyły się przenosiny oddziałów do nowego budynku, takich jak: chirurgia, ortopedia, bloki operacyjne, ginekologia, blok porodowy, neonatologia i OIOM. – Cały nowy budynek działa, wszystkie oddziały zostały przeniesione. Zrobiliśmy to w sposób bardzo spokojny, że nie było to nawet zauważalne, ani dla pacjentów, ani dla personelu – dodaje dyrektor szpitala. W nowym obiekcie przebywa już około 300 pacjentów. Starosta Piotr Gruszczyński natomiast zauważył, że jest pod dużym wrażeniem przenosin ze starej części szpitala do nowej, bo ta operacja była bardzo skomplikowana m.in. ze względu na sprzęt, a przebiegła w sposób bardzo sprawny, za co podziękował dyrekcji.
Kolejna nowa karetka specjalistyczna pojawi się w szpitalu pod koniec grudnia, a zakupiona zostanie ze środków samorządu wojewódzkiego. – Na spotkaniu, kilka dni temu w Gnieźnie przez marszałek Paulinę Stochniałek została złożona deklaracja wsparcia naszego szpitala pod kątem karetki pogotowia i ona ma być już w naszych zasobach pod koniec tego roku. Niezmiernie się cieszymy, że oprócz tego, że został wybudowany nowy szpitala to wzmacniamy to jeszcze nowym sprzętem, który jest niezbędny dla bezpieczeństwa i życia mieszkańców naszego powiatu – oznajmił starosta gnieźnieński. Dodatkowo starosta zakomunikował, że jeszcze w tej kadencji planują modernizację starej części szpitala. – W tej chwili już przygotowujemy się do pewnej inżynierii finansowej, jeżeli chodzi o przygotowanie koncepcji remontu starej części szpitala. Dopiero wyremontowanie tego budynku, a to są też poważne kwoty spowoduje, że ten szpital może poprzez ryczałt sam się finansować. Dwie jednostki tego typu są poważnym utrudnieniem i zdajemy sobie sprawę z tego, ażeby osiągnąć określony efekt musimy przygotowywać się do rozbudowy i modernizacji starej części szpitala i mam nadzieję, że zapoczątkujemy ją jeszcze w tej kadencji – wyjaśnił starosta.
Zarówno władze powiatu jak i dyrekcja szpitala dążą do tego, żeby wszystkie oddziały szpitala został scalone w jednym budynku. Obecnie przy ul. św. Jana pozostają jeszcze oddziały pediatrii i interny. Oprócz karetki lokalna firma branży medycznej przekazała szpitalowi cztery wózki inwalidzkie firmy Vermeiren, a koszt jednego takiego wózka to około 850 zł. – Jako lokalna firma działająca w branży medycznej zaopatrująca pacjentów w sprzęt pomocniczy i ortopedyczny staramy się na bieżąco wspomagać potrzeby naszego szpitala. Cieszymy się, że możemy jakąś małą cegiełkę dołożyć na rzecz szpitala i naszych pacjentów z powiatu gnieźnieńskiego – powiedział Jacek Pluta z firmy „Jamed” w Gnieźnie. BEATA KRZYŚKA **