Shadow

Nowa karetka w dobie kryzysu

Społeczeństwo powiatu wrzesińskiego odetchnęło z ulgą, szczególnie, że tak potrzebna karetka dotarła do szpitala powiatowego w czasie walki z zagrożeniem epidemiologicznym. Wrzesińscy medycy od lat nie mieli czym jeździć do chorych i wspomagał ich śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Na ten pojazd czekali błagalnie ratownicy medyczni oraz całe społeczeństwo powiatu wrzesińskiego. Od lat sytuacja z zabezpieczeniem transportu medycznego w tym samorządzie była zła. Park maszynowy wrzesińskiej lecznicy powiatowej dotychczas przypominał bardziej szrot części zamiennych, a nie bazę profesjonalnego sprzętu ratującego życie. Jedna z dwóch karetek była tak wyeksploatowana, że nie mogła wyjeżdżać do pacjentów. Druga też nie spełnia już wyposażeniem wymagań współczesnej medycyny, dlatego aby zabezpieczyć zdrowie i życie pacjentów, lecznica zmuszona była wynajmować dwa pojazdy ratunkowe od prywatnego podmiotu. Niestety, szpital jest w trudnej sytuacji finansowej i zakup wartej prawie pół miliona złotych karetki, nie wchodzi w grę. Ponieważ posiadane karetki obsługują cały powiat i często są daleko „w terenie”, chorzy proszący o pomoc z terenu samej Wrześni byli obsługiwani przez ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a płyta rynku starego miasta stawała się raz po raz lądowiskiem dla śmigłowca.
Lokalne samorządy dłużej nie mogły akceptować tej sytuacji i postanowiły wesprzeć Szpital Powiatowy w zakupie karetek. Pierwsza z nich dotarła do lecznicy 11 marca, w szczycie rozprzestrzeniania się w Polsce i na świecie koronawirusa. Pojazd kosztował 475 tys. złotych, z czego Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało 400 tys. zł, a Szpital Powiatowy dołożył resztę brakującej kwoty. Zakupiony pojazd to Volkswagen Crafter. Jest to ambulans typu P z respiratorem i defibrylatorem na pokładzie. – Dbajcie o nią proszę, żeby jak najdłużej nam służyła – mówiła przekazując kluczyki ratownikom medycznym Urszula Kosmecka – dyrektor administracyjno-inwestycyjny szpitala. Jeszcze w tym roku do szpitala dotrze kolejna nowa karetka, która będzie darem gmin tworzących powiat wrzesiński. Głosowanie nad przeznaczeniem środków na ten cel będzie przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego. Po zabezpieczeniu w ten sposób środków finansowych, ruszy postępowanie przetargowe. (ak)