Shadow

Nowa odsłona Kolekcji Wrzesińskiej. Zuza Krajewska przygląda się młodym wrześnianom

„Powinno być dobrze. It Should Be OK.” – to nazwa nowego wydawnictwa z serii Kolekcja Wrzesińska. Osobliwe spojrzenie na młode pokolenie wrześnian okiem uznanej fotografki Zuzy Krajewskiej, to ciekawy konspekt tych mieszkańców Wrześni, którzy są nad wyraz „zwykli”, „codzienni” i „przechodni”.
To kolejne udane wydawnictwo z serii wydawanej i finansowanej przez wrzesiński Ratusz. Od 2009 roku renomowani fotograficy z Polski i świata portretują miasto i mieszkańców znad Wrześnicy, zostawiając tym samym świadectwo tego czasu, w którym akurat podnosili obiektywy aparatu, by wpuścić do niego światło. Jakie są warunki sukcesu tego projektu, którym kieruje Karol Szymkowiak, a przed nim Waldemar Śliwczyński? Żadnego narzucania tematyki i stosowania cenzury oraz nieskrępowana swoboda artystyczna fotografa. Ten ma na pracę rok. Po poprzednim udanym wydaniu „Zegarmistrza” Filipa Springera (którym debiutował jako powieściopisarz), do współpracy nad kolejną edycją zaproszono Zuzę Krajewską. To kolejny akt odwagi kuratora projektu oraz burmistrza Tomasza Kałużnego, bowiem fotografka jest osobliwa i chodzi swoimi ścieżkami. Miesza tematykę kontrowersyjną, ale zawsze szczerą i prawdziwą, z fotografią modową i celebrycką.
Efekt jej pracy we Wrześni jest bardzo ciekawy. To 166 fotografii i 40 wypowiedzi młodych mieszkańców Wrześni. To Września tu i teraz. Wspomnienia, tęsknoty i plany młodych ludzi. Jakie są współczesne dzieci wrzesińskie? „Wkurza mnie szkoła, nauczyciele. Wkurza mnie na skejtparku jak przychodzą 15latki i robią patologię. Za 10 lat będę w sporcie. Zmieniłbym skejtpark na betonowy i przydałby się kryty. Rzadko o sobie mówię. Mam dwójkę rodzeństwa od strony taty. Dla mnie Września jest najlepszym miejscem w Polsce. Ludzi mam swoich, do pomocy do zabawy. Znam około 250 osób” – mówi na łamach wydawnictwa 11-letni Wiktor. To duży ładunek wartości. Ten album to będzie ciekawe studium do portretu społeczeństwa lat 2018/2019.
Jak potoczą się ich losy i ile będą ważyć słowa tych młodych ludzi za lat 5, 10 czy 15? Album można nabywać w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. Edycję 2019 tworzy obecnie duet fotografów: Tadeusz Rolke i Chris Niedethal. (ak)