Shadow

Nowa prapremiera na deskach Teatru Fredry już w ten weekend

Kolejne mocne uderzenie na gnieźnieńskiej scenie teatralnej. Po niezwykle dobrze przyjętej „Krótkiej rozmowie ze Śmiercią”, tym razem sztuka inspirowana losami Barbary Zdunk – ostatniej kobiety w Europie spalonej na stosie. Reżyseruje Wiktor Rubin.
Dobra passa Teatru Fredry trwa. Ostatnie trzy spektakle wystawione i wyreżyserowane w Gnieźnie, odbiły się szerokim echem w całej Polsce. „Królowa. Freddie – jestem legendą”, „Historia Przemocy” oraz „Krótka rozmowa ze Śmiercią” – nie schodziło z ust miłośników teatru, od gór po morze. „I tak nikt mi nie uwierzy” w reżyserii Wiktora Rubina, w nierozłącznym tandemie z dramatopisarką Jolantą Janiczak, zapowiada się bardzo ciekawie, bowiem oboje twórców sięga po niezwykłą historię Barbary Zdunk. „Jej historia ukazuje, jak podważa się wiarygodność kobiet, zarówno w czasach procesów o czary, jak i dziś, w sprawach dotyczących gwałtów i innych seksualnych nadużyć. W konsekwencji kobieta przestaje wierzyć w swoją opowieść.
Strzępy informacji dotyczące Barbary Zdunk układają się w okrutny obraz jej krótkiego życia jako serii nadużyć i gwałtów, za które kara spotykała nie oprawców, a ich ofiarę. Przez cztery lata przed egzekucją strażnicy stręczyli Barbarę wszystkim chętnym obywatelom miasta. W więzieniu kobieta urodziła dwoje dzieci, z których jedno umarło, nie wiadomo czy z przyczyn naturalnych, czy z rąk bezsilnej oskarżonej. Im więcej spotykało ją krzywd, tym bardziej bohaterka dostosowywała się do oczekiwanego obrazu czarownicy, kobiety – podpalaczki, uwodzącej cudzych mężów, a wreszcie dzieciobójczyni, której należy się spektakularnie pozbyć” – informuje w zapowiedzi zespół Teatru Fredry.
Do gnieźnieńskiej obsady aktorskiej (Kamila Banasiak, Martyna Rozwadowska, Joanna Żurawska, Paweł Dobek, Michał Karczewski, Roland Nowak) dołączy gościnnie Karolina Staniec, absolwentka PWST we Wrocławiu, aktorka znana m.in. z filmu „Miasto 44”, gdzie zagrała jedną z głównych ról. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych. Prapremiera sztuki odbędzie się 14 marca. (ak)
 Fot. Dawid Stube