Shadow

„Nowa” ulica Rzeźnicka coraz bliżej

To będzie pierwsza w Gnieźnie realizacja idei tzw. woonerfu – czyli ulicy, która nie jest podzielona na tradycyjne przestrzenie: jezdnia – chodnik, tylko miesza ruch pieszy i samochodowy, włącza w to małą architekturę i zieleń, a pieszy i rowerzysta mogą poruszać się po całej szerokości i długości ulicy z pierwszeństwem poruszania się przed samochodem. Czwartego lutego poznaliśmy oferty firm startujących w przetargu na przebudowę ulicy Rzeźnickiej. Trzy z nich zmieściły się w środkach, jakie na tą inwestycję przeznaczył władze miasta.
Ciągi komunikacyjne wzdłuż budynków wyłożone płytami granitowymi oraz kostką klinkierową, a ciąg dla pojazdów wyłożony kostką granitową. Oświetlenie z pionowych lamp (podobnych jak na zrewitalizowanej niedawno ulicy św. Marcin w Poznaniu) oraz z powierzchni chodnika. W czterech miejscach długie donice pełne krzewów mieniących się niebieskością i różem, gdzie między roślinami znajdą się ławki do odpoczynku. Tak będzie wyglądać zrewitalizowana ulica Rzeźnicka. O jej kształcie zadecydowały konsultacje społeczne, dzięki którym udało się dojść do konsensusu między mieszkańcami okolicznych kamienic i interesem całego miasta w postaci wizerunku starówki. Ulica choć w zamiarze miała zamienić się w deptak, to pozwoli na swobodny dojazd pojazdów do posesji, jednak bez możliwości parkowania na całej jej długości. Samochody będą musiały poruszać się wolno i ustępować miejsca pieszym i rowerzystom, którzy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy w pełnej swobodzie. Walory estetyczne ulicy podniosą cztery bryły – donice, które będą oazami zieleni i spoczynku. Bardzo ważne będzie także wykorzystanie dobrej jakości materiałów wykończeniowych, zarówno samej nawierzchni ulicy, jak i małej architektury. Donice będzie można w przypadku zaistniałej potrzeby łatwo zdemontować. Pojazdy będą poruszać się środkiem ulicy Rzeźnickiej pasem szerokości 4 metrów.
„Na ulicy Rzeźnickiej z uwagi na jej historyczny charakter projektuje się zastosowanie nawierzchni kamiennych. W projekcie starano się nawiązać do istniejących nawierzchni kamiennych na sąsiednich ulicach staromiejskich tak, aby maksymalnie wpisać ulicę Rzeźnicką w sieć zabytkowych ulic Gniezna. Rozwiązania przestrzenne zaprojektowane na ulicy Rzeźnickiej mają stworzyć nową jakość tej ulicy, stosowną do potrzeb ruchu pieszego i planowanej funkcji usługowych tej ulicy, między innymi usług gastronomicznych” – napisali w dokumentacji projektowej jej autorzy z renomowanego biura PPWK Architekci. Na ulicy znajdzie się też miejsce na ogródki kawiarniane, o co wnioskowali lokalni przedsiębiorcy. Choć początkowo planowano posadowienie w donicach-gazonach drzew, to inwentaryzacja terenu wykluczyła tak dużą roślinność. Drzewa zastąpią zatem krzewy, dobrane gatunkowo tak, by w całym wiosenno-letnim okresie zmieniały barwy i urozmaicały przechodniom spacery.
Czwartego lutego odbyło się otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym. Swoje propozycje złożyło pięć firm, z czego trzy zmieściły się w limicie środków, jakie na inwestycję przeznaczył Urząd Miejski – 1 565 462,00 zł brutto. Ulica ma zostać przebudowana do 15 października. ALEKSANDER KARWOWSKI