Shadow

Nowe przedszkole w Fałkowie już otwarte

Wychowankowie Przedszkola nr 1 w Fałkowie (gmina Łubowo) mają powód do radości. Dwunastego października oficjalnie i uroczyście do użytku oddany został nowy obiekt przedszkolny.
Jak podkreśla Andrzej Łozowski, wójt Gminy Łubowo, inwestycja była potrzebna. – Budynek przedszkola w Fałkowie do tej pory był tematem wstydliwym, bo mieścił się w takich warunkach, a nie innych. W związku z tym decyzja mogła być tylko jedna: budujemy – informuje włodarz Łubowa i przyznaje, że początki tej koniecznej inwestycji były trudne. – W ubiegłym roku staraliśmy się o środki z funduszy unijnych na budowę tego przedszkola. Niestety, popełniliśmy mały błąd i nasz wniosek w pewnym sensie został odrzucony, ale nie do końca: na zadanie dostaliśmy środki w wysokości około 250 tys. zł na realizację tzw. „projektu miękkiego” z jedną grupą dzieci w systemie rocznym, natomiast „projekt twardy” odpadł. Podjęliśmy wówczas jednak decyzję, że ogłosimy przetarg pomimo tego, najwyżej będziemy budować na kredyt, zobaczymy jaka będzie sytuacja. I to była bardzo dobra decyzja, ponieważ gdybyśmy dzisiaj chcieli to realizować, to przedszkole kosztowałoby o wiele więcej i być może nie stać by było nas na tę budowę. Wystąpiliśmy powtórnie do następnego konkursu, który został ogłoszony i w tym konkursie otrzymaliśmy środki. Dzisiaj możemy powiedzieć, że otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości miliona złotych na budowę tego przedszkola oraz 250 tys. zł na „projekt miękki”, który musi być realizowany w ramach tego kontraktu – informuje wójt Łubowa. Co ważne, realizowany przez gminę projekt obejmie 25 dzieci 3 – letnich, które przez najbliższy rok będą nieodpłatnie uczęszczać do placówki. Budowa przedszkola w Fałkowie zakończyła się pod koniec września. – Przedszkole było budowane na cztery oddziały, czyli zakładamy, że do tej placówki będzie uczęszczało 100 dzieci. Nowy obiekt został wybudowany przy świetlicy wiejskiej i mamy nadzieję, że ta świetlica będzie również służyła przedszkolu, np. gdy będzie organizowane jakieś wydarzenie: spotkanie z rodzicami, dzień babci, czy dzień dziadka, to wszystkie dzieci będą mogły bezpiecznie przejść chodnikiem do świetlicy i tam uczestniczyć w uroczystości. W tym celu przy świetlicy wykonany został również duży parking – mówi włodarz Łubowa. Łączna wartość tego zadania wyniosła około 2 miliony złotych. Radości z inwestycji nie kryje *Emilia Wieczorkiewicz, dyrektor placówki. – Czekaliśmy na to wiele lat. Czekaliśmy cierpliwie, bo gmina ma wiele innych inwestycji. Ale w końcu się doczekaliśmy: nasza cierpliwość została nagrodzona – mówiła dyrektor chwilę przed oficjalnym otwarciem.*
Pierwotnie nowe przedszkole w Fałkowie miało inaugurować swoją działalność 1 września, jednak z przyczyn niezależnych od inwestora oficjalne otwarcie nowej placówki zostało przełożone na październik. Dzieci pierwszy raz pojawiły się w nowym obiekcie 10 października, a oficjalnie oddanie do użytku nastąpiło 12 października. W uroczystości tej uczestniczyli nie tylko wychowankowie z rodzicami, kadra nauczycielska i pracownicy administracyjno – obsługowi placówki, ale również zaproszeni goście, wśród których obecni byli m.in. Wojciech Jankowiak – w*icemarszałek województwa wielkopolskiego, władze samorządowe Gminy Łubowo: wójt Andrzej Łozowski i Mirosław Nowak – przewodniczący Rady Gminy, radni z Rady Gminy Łubowo, przedstawiciele władz duchownych z parafii położonych na terenie gminy Łubowo, Jerzy Domicz – konsul honorowy Chorwacji, Andrzej Wojciechowski – kierownik Gazowni w Gnieźnie, Adam Piechowicz – powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Gnieźnie, Marcin Makohoński – */dyrektor/Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w /Gnieźnie, przedstawiciele głównego wykonawcy inwestycji, sołtysi z terenu gminy, a także pracownicy Urzędu Gminy Łubowo./ Każda z tych osób, patrząc na nową inwestycję, nie kryła uznania i gratulowała władzom samorządowym oraz dyrekcji placówki zaangażowania i determinacji w dążeniu do poprawy warunków i ciągłym działaniu na rzecz rozwoju. – Nie ukrywam, że pan wójt i rada gminy przyzwyczaili nas już, mnie szczególnie, do tego, że co rusz coś się tu otwiera, że co rusz coś tu jest budowane: ciągle coś nowego i coś pięknego. W związku z tym mógłbym powiedzieć, że kolejny obiekt wcale mnie nie dziwi, ale to świadczy o tym, że po prostu tutaj, w tej gminie są gospodarze, którzy myślą o przyszłości swojej gminy, o dobru ludzi i cały czas, nieustannie dążą do poprawy ich warunków – powiedział wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Po tych słowach wicemarszałek wspólnie z wójtem dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, następnie już we wnętrzach nowego przedszkola ks. Jan Łykowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Łubowie poświęcił oddany obiekt. Odbyło się również tradycyjne „zwiedzanie” pomieszczeń.
Dalsza część uroczystości przybrała niecodzienny charakter, bowiem przebiegała w radosnej atmosferze i z występami artystycznymi w wykonaniu milusińskich; z symbolicznym przecięciem wstęgi i z balonikami wypuszczonymi w stronę nieba. Tak, żeby dzieci mogły na długo zapamiętać tę chwilę.
KINGA STRZELEC