Jest już kolejny, szósty oznakowany powiatowy szlak rowerowy. Szlak czarny uzupełnia system szlaków rowerowych powiatu i rozpoczyna swój bieg z gnieźnieńskiego Rynku, następnie do Cielimowa, Potrzymowa, Drachowa, Arcugowa, Małachowa Złych Miejsc, Witkowa, Kołaczkowa, Wierzchowisk, Trzuskołonia, Nowej Wsi Niechanowskiej, Niechanowa i dalej do Goczałkowa, a trasa mająca 53 km kończy się w Gnieźnie.
Powiat wpisuje się w działania miasta Gniezna. W 2014 roku zapoczątkowaliśmy tę akcję, a nowy, czarny szlak obejmuje swą siecią gminy, które do tej pory nie były nią objęte – z Gniezna w kierunku Witkowa i Niechanowa. Jest na tym szlaku wiele atrakcyjnych miejscowości, a szlak czarny wcale nie jest trudny. Co roku monitorujemy te szlaki poprzez naszych pracowników, a dodatkowo wymyśliliśmy akcję rowerowego ambasadora powiatu gnieźnieńskiego. Osoby, które zauważą, że drożność na szlakach rowerowych jest utrudniona i przekażą nam taką informację, otrzymają powiatowe upominki dla rowerzystów. Powiat gnieźnieński objęty jest bogatą siecią wspomnianych szlaków – mówi starosta Piotr Gruszczyński. – Szlak czarny to trasa łatwa i biegnie drogami asfaltowymi, mniej uczęszczanymi. Łączy on ze sobą trzy szlaki powiatowe – Mitów i Legend, Pałaców i Dworów oraz Drogę świętego Jakuba. Na trasie można spotkać trójgłowego smoka w Drachowie, Izydę w Małachowie Złych Miejsc oraz liczne pałace w Arcugowie, Niechanowie, Kołaczkowie. Na rowerzystów czekają też wiaty postojowe, gdzie można zatrzymać się, wypić napój i ruszyć dalej. Polecam tę trasę na jesień i wiosnę, gdyż przebiega ona głównie przez teren otwarty, płaski, dedykowany też rodzinom z dziećmi i seniorom – dodała Danuta Kryszak z Wydziału Promocji i Turystyki.
Agnieszka Rzempała – Chmielewska, szefowa powiatowej promocji natomiast stwierdziła: – System szlaków rowerowych liczy obecnie w powiecie 340 kilometrów, 6 tras dla rowerzystów. Pięć pierwszych powstało w latach poprzednich – czerwony w kierunku Pól Lednickich, szary do wieży widokowej w Dusznie, gmina Trzemeszno, niebieski – do ośrodka wypoczynkowego w Skorzęcinie, żółty – do Czerniejewa, zielony w kierunku Mielna. Najnowszy czarny – prowadzi do Niechanowa i Witkowa. Szlaki liczą od ponad 40 do prawie 70 kilometrów. Są zróżnicowane, a najtrudniejszy jest szary do Trzemeszna i Duszna. Wszystkie informacje dostępne są na stronie turystycznej: www.tupowstalapolska.pl w dziale: co robic/na rowerze. JAROSŁAW WALERCZAK