Shadow

Nowy sezon z nowym peronem

Zakończył się remont drugiego peronu na dworcu Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie potwierdza, że nowy sezon turystyczny na „wąskim szlaku” ruszy z początkiem sierpnia. Od 1 sierpnia kolejka kursować będzie z Gniezna do stacji Jelonek i z powrotem.
Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego zaplanował naprawę infrastruktury na terenie gnieźnieńskiego dworca kolejki wąskotorowej, a jednym z pierwszych zadań, jakie podjęto był remont peronu drugiego, skąd będą odjeżdżały składy turystyczne. Pociąg będzie jeździł od 1 sierpnia. – Peron został całkowicie wyremontowany, umocniony, położona została kostka brukowa. Wsiadanie do wagonów będzie już bezpieczne, gdyż w zeszłym roku obrywały się nasypy, burty peronowe. Nasi turyści, kiedy ruszą przejazdy, będą mogli wsiadać do wagonów, które będą odjeżdżały z peronu drugiego. Naprawa peronu kosztowała około 30 000 złotych. Wymieniona też została instalacja elektryczna w warsztacie budynku lokomotywowni. Według dokumentów związanych z przeglądem elektrycznym zagrażała zdrowiu i życiu. Naprawa została wykonana i dokonano odbioru tego remontu. Więc przygotowujemy wagony, by w tym sezonie wyruszyły na trasę.
Przejazdy planowane są od 1 sierpnia, od pierwszego weekendu. W soboty i niedziele wąskotorówka będzie wyjeżdżała z Gniezna o godzinach: 12, 13 i 14. Bilet będzie kosztował 5 złotych – normalny w jedną stronę i 2 złote dla dzieci i młodzieży. Centrum Kultury „Scena To Dziwna” przygotuje imprezy towarzyszące temu wydarzeniu – powiedział szef powiatowej komunikacji W. Krawczyk. Z uwagi na epidemię podczas przejazdów wykorzystane będą tylko miejsca siedzące. Pamiętać będzie trzeba o maseczkach, natomiast przewoźnik podczas przejazdów zadba o dozowniki ze środkami do dezynfekcji rąk. Jeżeli będzie więcej chętnych, pociąg pojedzie tyle razy, ile będzie trzeba. JAROSŁAW WALERCZAK