Shadow

O inwestycjach oświatowych w powiecie

Podczas niedawnej konferencji przed siedzibą Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie, starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński, wskazywał, że obecny Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego będzie decydował się na kolejne inwestycje. We wtorek (12 maja) wicestarosta Anna Jung spotkała się z dziennikarzami przed siedzibą „Ekonomika”, by porozmawiać o inwestycjach w obszarze oświaty.
Od samego początku, kiedy zaczął działać obecny Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego postanowiliśmy, że będziemy wszystkie remonty i modernizacje przeprowadzać globalnie – kiedy dany obiekt będzie można oddać do użyteczności, by przez wiele lat nie przypominać sobie o ważnych remontach. Przeznaczyliśmy 3 000 000 złotych na wkład własny dla jednostek oświatowych, pomocy społecznej i kultury. Między innymi, jeśli chodzi o „Ekonomik”, podjęliśmy decyzję, że będziemy remontować i modernizować ten budynek od podstaw. Złożyliśmy dokumenty do ministerstwa kultury na kwotę ponad 1 500 000 złotych, wnioski do projektu „Sportowa Polska” – ponad 700 000 złotych. Sam fundusz remontowy wynikający z decyzji Sanepidu to ponad 168 000 złotych. Przymierzamy się do podziałów domów dziecka, to kwota ponad 1 000 000 złotych, gdyż do tej pory żadne poprzednie Zarządy Powiatu nie zabrały się do tego, by zgodnie z ustawą ten Dom Dziecka został przystosowany tak, jak wymagała tego ustawa i rozporządzenie. Jest też MOS i kwota 165 000 złotych, jeśli chodzi o boisko, tam mamy też halę sportową.
Składaliśmy do PFRON wnioski na doposażenie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych w Gnieźnie i Kłecku. Kolejna inwestycja, do której się przymierzamy to budowa sali sportowej przy jednym z ośrodków i remont boiska szkoły przy ulicy Sienkiewicza. W tym roku już zrealizowano przyłączenie placówki przy ulicy Cieszkowskiego do sieci ciepłowniczej i roboty termomodernizacyjne w CKZiU. W zeszłym roku z WRPO pozyskano ponad 1 700 000 złotych, a całość inwestycji na poprawę jakości edukacji zawodowej w powiecie gnieźnieńskim to było ponad 2 000 000 złotych – wskazała Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński.
Łukasz Kaszyński, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu dodał: – Oprócz kluczowych projektów, które będą realizowane przez starostwo, na bieżąco dbamy o infrastrukturę szkół. W Zespole Szkół Ekonomicznych remontu wymagają wnętrza. Konieczna jest renowacja sal lekcyjnych i pomieszczeń piwnicznych. – Do tej pory wyremontowaliśmy 3 sale lekcyjne, jesteśmy w trakcie realizacji zaleceń Sanepidu. Remontujemy korytarze, restaurujemy stare drzwi. Na poddaszu planujemy zrobić sale lekcyjne, jednak to wymaga sporych nakładów. W planach mamy generalny remont elewacji i odwodnienia budynku. Złożony jest projekt na 1 500 000 złotych z wkładem własnym starostwa w ministerstwie kultury. Cały remont trwać będzie najbliższe 3 lata. Do tego remontu przystąpili uczniowie CKZiU, ale z uwagi na epidemię, ci uczniowie musieli przerwać prace. Kontynuujemy je dzięki naszym zasobom – stwierdził Łukasz Muciok, dyrektor „Ekonomika”. JAROSŁAW WALERCZAK