Shadow

Obchody Dni Jedności Niemiec z udziałem delegacji z Kiszkowa

Czteroosobowa delegacja z Kiszkowa, na czele z zastępcą wójta Radosławem Występskim, wzięła udział w uroczystościach z okazji XXXII obchodów Dni Jedności Niemiec w Wechmar i w Erfurcie.
Gmina Drei Gleichen, obejmująca administracyjnie między innymi dawną gminę Günthersleben-Wechmar położona jest w Turyngii. Porozumienie w sprawie partnerstwa i wzajemnej współpracy pomiędzy samorządami: niemieckim i Gminą Kiszkowo zostało podpisane 28.05.2004 r. Wechmar i Kiszkowo połączyła smutna historia wojennej miłości. Franciszek Nowicki zGłębokiego został w czasie II wojny światowej zesłany na prace przymusowe do Niemiec. Tam zakochał się w Niemce. Niestety, nie spodobało się to tamtejszym władzom i 29.01.1942 r. pan Franciszek został rozstrzelany.
W niedzielę, 2 października polska delegacja wraz z przedstawicielami partnerskiej gminy, z burmistrzem Frankiem Ritterem na czele, złożyła wiązankę i zapaliła znicz przed tablicą pamiątkową Franciszka Nowickiego. Następnie burmistrz Ritter zaprezentował najciekawsze projekty zrealizowane przez gminę, tj. place zabaw, przedszkole, szkołę, klub seniora oraz lokalne zabytki, w tym izbę pamięci i muzeum poświęcone pamięci kompozytora Jana Sebastiana Bacha. Wieczorem odbyła się lokalna uroczystość z okazji rocznicy zjednoczenia Niemiec, w której uczestniczyły również delegacje innych samorządów partnerskich niemieckiej gminy. W poniedziałek delegacje udały się do Erfurtu, stolicy Turyngii, gdzie odbywały się centralne uroczystości z udziałem władz państwowych, w tym kanclerza federalnego Olafa Scholza i prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Tradycyjnie gospodarzem centralnych obchodów zjednoczenia Niemiec jest kraj związkowy, którego premier aktualnie przewodniczy w Radzie Federalnej (Bundesrat).
Podczas spotkań przedstawicieligminy Kiszkowo z burmistrzami samorządu Drei Gleichen wymieniono się doświadczeniami w zakresie zadań i kompetencji gmin. Poruszono także kwestie dotyczące zacieśniania kontaktów między samorządami partnerskimi, planów dalszej współpracy i wymiany kulturalnej. Burmistrzowi przekazany został kosz produktów lokalnych z gminy Kiszkowo, a więc przetwory z Grupy dla Rybna, rozmaitości z borówek od Szymona Raitha oraz piwo z Browaru Karczewskiego. (okar)