Shadow

„Oblicza natury” według Konrada Szarego

W sobotę, 16 lutego w Domu Kultury w Trzemesznie odbył się wernisaż malarstwa Konrada Szarego. Na otwarcie wystawy przybyło wielu gości i przyjaciół artysty.
Zebranych powitał Mariusz Zieliński, dyrektor Domu Kultury, który przypomniał o odbywającym się w tym dniu pogrzebie Jana Olszewskiego. Minutą ciszy uczczono pamięć byłego premiera. Gratulacje Konradowi Szaremu z okazji wernisażu złożyli m.in. Krzysztof Dereziński, burmistrz Trzemeszna, Benedykt Nitka, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Mariusz Zieliński. Po wystąpieniach przedstawicieli trzemeszeńskiego samorządu, głos zabrał autor, który barwnie i z dowcipem opowiadał o sobie i swoim malarstwie. Artysta jest mieszkańcem Parlina, absolwentem trzemeszeńskiego liceum i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Swoje życie zawodowe poświęcił głównie pracy z młodzieżą – jako nauczyciel oraz instruktor plastyki w mogileńskim Domu Kultury. Był twórcą grupy artystycznej „Plama” działającej w Mogilnie na przełomie lat 70. i 80.
Głównym motywem jego twórczości jest natura. Maluje pejzaże, martwą naturę, portrety i sceny rodzajowe. W swym wystąpieniu Konrad Szary wspominał czas spędzony w trzemeszeńskim liceum, szczególnie postać nauczyciela plastyki Bogusława Olszewskiego. O sensie sztuki Konrada Szarego opowiadał jego przyjaciel – Wiktor Majewski z Orchowa. Pięknym akcentem artystycznym i zwieńczeniem oficjalnej części wernisażu był minirecital młodego pianisty Stanisława Majewskiego, który zagrał utwory Mozarta i Chopina. Na wystawie są prezentowane również obrazy Józefa Myślickiego z Orchowa, którego uczniem był Konrad Szary. Wystawę można oglądać do 8 marca. (kar)