Shadow

„Oczekiwana” przez wyborców zmiana decyzji radnych

Pod okiem kamer będą obradować trzemeszeńscy radni nie tylko w czasie sesji, co reguluje ustawa, ale także podczas posiedzeń komisji. Taka decyzję podjęto 27 lutego podczas sesji. O dziwo radni wypowiedzieli się w tej sprawie jednogłośnie, mimo że jeszcze tydzień wcześniej za transmitowaniem obrad komisji byli tylko radni: Grzegorz Koperski, Marcin Jakubiak, Kacper Lipiński, Piotr Lewandowski i Benedykt Nitka.
Obecne przepisy o samorządzie gminnym wprowadziły obowiązek nagrywania i utrwalania sesji rad gmin za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Od początku kadencji obrady Rady Miejskie Trzemeszna można oglądać na bieżąco lub odtwarzać na kanale YouTube. Obowiązek ten nie dotyczy posiedzeń komisji.Bałaganu w relacjach z sesji przyniosły przerwy w obradach, w których odbywały się komisje. Na początku w takich przypadkach transmisję przerywano, ostatnio zdarzało się jednak, że relacja była prowadzona także w czasie takich przerw. Wobec różnych stanowisk w tej sprawie pracownik urzędu obsługujący transmisje internetowe zwrócił się do rady miejskiej o konkretne wytyczne, czy obrady komisji w przerwach sesyjnych ma relacjonować, czy też nie.
Podczas obrad komisji 19 lutego o opinię radnych w tej sprawiepoprosił Benedykt Nitka, przewodniczący Rady Miejskiej. Okazało się, iż większość z obecnych na komisji nie życzy sobie transmisji i nagrywania w takich wypadkach. Przeciw relacjom głosowali: Renata Wiśniewska, Magdalena Laskowska, Agnieszka Bartz, Renata Buzała, Maciej Dalewski, Tadeusz Pawlak, Dominik Woźniak, Rafał Nawrocki, Piotr Kołodziejczak. Za prowadzeniem transmisji zagłosowali: Grzegorz Koperski, Marcin Jakubiak, Kacper Lipiński, Piotr Lewandowski i Benedykt Nitka. Nieobecny był Daniel Bisikiewicz. Podczas dyskusji nie rozważano w ogóle możliwości transmitowania obrad wszystkich komisji.
Taka decyzja radnych szerokim echem odbiła się w Internecie. Na forum lokalnego portalu internetowego jak i facebooku wyborcy jasno dali do zrozumienia, że są oburzeni stanowiskiem radnych, którzy opowiedzieli się przeciwko transmisjom. W środę, 27 lutego na sesji Rady Miejskiej radny Kacper Lipiński zgłosił wniosek, aby wszystkieobrady komisji były nagrywane i transmitowane. K. Lipiński stwierdził, że o złożenie takiego wniosku prosił go jeden z mieszkańców Trzemeszna. Benedykt Nitka, przewodniczący Rady Miejskiej poparł wniosek K. Lipińskiego, uznając, że poprzednie głosowanie w tej sprawie na komisji było nieformalne. Wniosek poparła także radna Renata Buzała stwierdzając, że bardzo go popiera, a wątpliwości co do jego realizacji wzbudzały tylko względy techniczne. Jej zdaniem w nieformalnych rozmowach radni w większości wypowiadali się za takimi transmisjami.
Ostatecznie wszyscy radni opowiedzieli się za wnioskiem K. Lipińskiego. Temat ten jeszcze raz poruszył już w ostatnim punkcie obrad radny Marcin Jakubiak. – Dzisiejsze głosowanie pokazało, jakie jest zdanie radnych na komisji, a jakie na sesji m.in. w sprawie transmisji. Przed komisją było zupełnie inne,teraz wszyscy zagłosowali za, pięknie, może przestraszyliście się komentarzy na fecabooku, oficjalnych, nie anonimowych – stwierdził radny M. Jakubiak.
Zgodnie z pozytywnie przegłosowanym wnioskiem, transmisje obrad sesji i komisji będą już w marcu.
RENATA PAŁUCKA