Shadow

Od roku na wielkopolskich drogach działa policyjna grupa „Speed”. Skontrolowała ponad 40 tys. pojazdów

Mają bardzo szybkie radiowozy z laserowymi miernikami prędkości, a prowadzą je najlepsi kierowcy z wielkopolskich komend. Grupa „Speed” rozpoczęła działalność 19 lipca ubiegłego roku, a skala ujawnionych przez nią wykroczeń na drogach jest wstrząsająca.
Dokładnie 40 275 pojazdów skontrolowali policjanci przez rok działalności specjalnej grupy „Speed” („Prędkość” – przyp. red.), którą powołano w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Cel? Przeciwdziałanie niebezpiecznych zachowaniom na drogach całego województwa. Statystyki przedstawione na podsumowanie dotychczasowych działań policjantów mówią wprost o ogromnej brawurze i bezmyślności kierowców. W 2019 r. w Wielkopolsce doszło do 3894 wypadków drogowych. Zginęło w nich 279 osób, a rany odniosło 4566. To najwyższy wskaźnik w Polsce i powód do wstydu. Na 100 wypadków ginie w województwie wielkopolskim średnio 7,2 osoby. Zatem działanie takich grup jak „Speed”, jest koniecznością. Mówią o tym też statystyki „pościgowców”. Tylko do 30 czerwca tego roku ujawnili 36 657 wykroczeń drogowych, z czego 23 236 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących. Ukaranych mandatami zostało 31 948 z nich, z czego 23 814 za przekroczenie prędkości. Z prawem jazdy musiało się pożegnać 2429 osób. Policjanci ujawnili także 227 przestępstw karnych, w tym m.in. kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, niezatrzymanie się do kontroli drogowej, czy kierowanie pojazdem pomimo cofniętych uprawnień lub orzeczonego sądownie zakazu.
– W skład zespołu „Speed” wchodzą najlepsi policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej, jednostek miejskich i powiatowych Policji, a także policjanci z pionów kryminalnych i zwalczających cyberprzestępczość – informuje podkom. Piotr Garstka z KWP w Poznaniu. – Do zadań zespołu należy nie tylko zatrzymywanie kierowców, którzy stwarzają poważne zagrożenie, przekraczając znacznie dozwoloną prędkość. Grupa „Speed” zajmuje się także uczestnikami ruchu drogowego, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze i popełniają inne wykroczenia, mogące być powodem różnych tragicznych zdarzeń – dodaje podkom. P. Garstka. (ak)