Shadow

Odnaleziono wizerunek patrona wyspy na Ostrowie Lednickim

Do niedawna nikt nie wiedział, jak wyglądał Albin Węsierski – właściciel Zakrzewa i opiekun ruin z początków polskiej państwowości. Dzięki przypadkowemu odkryciu, możemy już uzupełnić biografię wybitnego patrioty.
Choć samo Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy formalnie istnieje 52 lata, to samo dbanie o to ważne dla historii Polski miejsce, liczy sobie przynajmniej 165 lat. Właśnie w 1856 roku z rąk pruskich wykupił wyspę na jeziorze lednickim Albin hrabia Węsierski – właściciel niedalekiego Zakrzewa. Wiedząc, że znajdują się na wyspie ruiny pałacu i kaplicy księcia Mieszka I, nie szczędził środków, by zachować dla potomnych świadectwo ciągłości polskiej państwowości. To właśnie hrabia Węsierski uważany jest za pierwszego patrona wyspy, który ocalił zabytek na niej się znajdujący, od postępującej jego rozbiórki. Dzięki tamtemu gestowi i dalekowzroczności fundatora, dziś muzeum pielęgnuje to miejsce i ciągle bada, odkrywając przez lata, jak kształtowała się polska państwowość i dynastia Piastów. Jednak nie wiedzieliśmy do tej pory, jak wyglądał Węsierski. Nie zachowały się żadne jego portrety, czy zdjęcia. – Wieloletnie poszukiwania prowadzone przez pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy nie przynosiły w tej kwestii efektów – informuje Joanna Wieczorek z lednickiego muzeum. – W trakcie poszukiwań prowadzonych przez muzealnego archiwistę – Jakuba Linetty ustalono, że z dużym prawdopodobieństwem Albin Węsierski znajduje się na fotografii Koła Polskiego na sejm pruski z 1862 roku. Niestety, wówczas jeszcze nie było sposobu na to, aby go zidentyfikować. Można było liczyć wyłącznie na to, że z czasem pojawi się jakaś inna fotografia z opisem. I tak się też stało.
Dzięki digitalizacji materiałów fotograficznych Stadtmuseum Berlin, fotografia Albina Węsierskiego została udostępniona w Internecie i odszukana przez prof. Andrzeja M. Wyrwę. Fotografia przedstawia siedzącego hrabiego, a na jej odwrocie znajduje się napis: Graf Belina Wesierski. Dzięki temu udało się także zidentyfikować hrabiego Albina na wspomnianej już powyżej fotografii Koła Polskiego w Berlinie z 1862 roku. Albin Węsierski na tej fotografii stoi tuż za prezesem Karolem Libeltem. Dzięki temu znalezisku, historia patrona lednickich budowli, ma dziś wyraźną twarz i dopisuje kolejną kartę historii do badań nad przeszłością tych ziem. (ak)