Shadow

Ogłoszono przetarg. Za rok pojedziemy po nowych ścieżkach już wokół całej „Wenecji”

Gnieźnianie kochający spacery i rekreację nad jeziorem Jelonek (zwanym też „Wenecją”) mogą już od jakiegoś czasu korzystać ze rewitalizowanej części otoczenia tego jeziora. Skwer im. Miasta Speyer oraz część promenady w kierunku placu zabaw, to pierwsze widoczne efekty rewitalizacji całego otoczenia akwenu. Obecnie trwają prace po stronie zachodniej parku, ale właśnie ruszył przetarg na rewitalizację reszty otoczenia jeziora. Całość (na razie bez zagospodarowania wyspy) ma być ukończona za około rok.
Rewitalizacja Parku Piastowskiego, który otacza jezioro Jelonek (popularną „Weneję”), to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji z zakresu rekreacji w mieście. Ulokowane w centrum miasta jezioro od dekad przyciągało rzesze gnieźnian i turystów. Zaledwie kilka minut pieszego spaceru od Rynku, ukazuje się nam malowniczo położony akwen. Kiedyś tętniło w jego okolicy życie towarzyskie, jednak od lat 80. XX wieku, teren ten popadał w ruinę. Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, przywrócenie parkowi dawnego blasku obrał sobie za jeden z priorytetów swojej kadencji w magistracie. Całość dość gruntownych prac rewitalizacyjnych podzielono na etapy. W tym momencie realizowany jest pierwszy, choć część tego zadania oddano już do użytku gnieźnianom. Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM) szykuje się jednak już do realizacji drugiego etapu prac – od schodów prowadzących do muzeum, aż do alei ks. Zientarskiego. Tym samym po jego ukończeniu całe otoczenie jeziora miałoby już nową, docelową formę. Pozostanie jeszcze trzeci etap prac, czyli rewitalizacja wyspy na jeziorze.
ZZM ogłosił właśnie przetarg na II etap prac. W trakcie jego realizacji kontynuowane będą widoczne już po wschodniej stronie jeziora rozdzielone od siebie ścieżki – piesza i rowerowa, a także mała architektura. Mostek nad Strugą Gnieźnieńską wpływającą do jeziora od strony południowej będzie wybudowany na nowo. W tej okolicy powstanie też łąka z leżakami. Ma być to miejsce rekreacji z jednym z najładniejszych widoków na jezioro i katedrę. Bliżej istniejącego placu zabaw powstać ma także wybieg dla psów i minipark wodny. Wykonawca na ukończenie prac będzie miał 11 miesięcy. Oznacza to, że cała promenada wokół jeziora wraz z parkiem, będą wyremontowane i zrewitalizowane do końca 2022 roku. W 2023 roku ma zacząć się rewitalizacja popularnej wyspy na jeziorze. W zamyśle projektantów, ma na niej powstać nowy obiekt gastronomiczny z tarasem widokowym. (ak)