Shadow

„Ognik” zaprasza nie tylko najmłodszych

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie 29 listopada uroczyście otwarto salę edukacyjną „Ognik”. Projekt zrealizowano dzięki funduszom z dotacji, wpływom środków finansowych oraz rzeczowych od sponsorów oraz przeprowadzeniu remontu przez strażaków w ramach modernizacji budynku na cele edukacyjne. Murale znajdujące się w salce edukacyjnej wykonała sama pani komendant bryg. Marta Kacprzycka.
Prewencja społeczna wpisała się w strukturę Państwowej Straży Pożarnej. Jako strażacy nie możemy kontrolować mieszkań. W związku z tym, patrząc na statystyki, na ilość zdarzeń związanych zwypadkami, pożarami w miejscu zamieszkania, dążyliśmy, by taka sala edukacyjna powstała. Nie jest to pierwsza taka sala w Wielkopolsce i nie pierwsza, którą zrealizowałam. Wiem, że cieszyło się to bardzo dużym zainteresowaniem i efektem dodanym do edukacji dzieci – powiedziała komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie bryg. Marta Kacprzycka. – Dzieci chłoną wiedzę i mogą ją wykorzystać w przyszłości, ale nie zamykamy się tylko na najmłodszych. Sala będzie otwarta dla różnych grup, w tym dla osób niepełnosprawnych. Dlatego jest ona na parterze, aby większe grono osób mogło korzystać z tej formy edukacji – dodała pani komendant.
Po uroczystej zbiórce, przecięciem wstęgi symbolicznie zainaugurowano otwarcie nowej sali edukacyjnej „Ognik”. Są to dwa pomieszczenia dostosowane do prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa pożarowego, wyposażono w sprzęt oraz materiały edukacyjne. – W salkach tych będziemy prowadzić zajęcia profilaktyczne, uczące o zagrożeniach, jakie mogą nas spotkać w domach, mieszkaniach. Mamy m.in. trzy symulatory zagrożeń pożarowych, aneks kuchenny, czyli zagrożenia związane z piekarnikiem, płytą grzewczą; jest piecyk junkers, a więc zagrożenia dotyczące występowania tlenku węgla (czadu); są znaki ewakuacyjne oraz z ochrony przeciwpożarowej, do tego oczywiście dużo gier i puzzli na temat bezpieczeństwa pożarowego – powiedziała st. kpt Beata Bułat z gnieźnieńskiej straży pożarnej.W „Ogniku” strażacy prowadzić będą zajęcia szkoleniowe, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, z zakresu bezpieczeństwa pożarowego z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego, pożarniczego, mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych oraz rzeczywistych scenek. Przedstawią ponadto podręczny sprzęt gaśniczy oraz sposób jego użycia, zasady działania systemu sygnalizacji pożaru, a także zasady prawidłowego zgłaszania zdarzenia na europejski numer alarmowy 112.
W uroczystości m.in. udział wzięli: bryg. Robert Natunewicz – zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Lucyna Rudzińska – wojewódzki koordynator ds. prewencji społecznej KW PSP w Poznaniu, Mariusz Mądrowski- etatowy członek zarządu powiatu gnieźnieńskiego, Tomasz Budasz – prezydent miasta Gniezna, a także przedstawiciele instytucji i firm, którzy wsparli finansowo oraz rzeczowo realizację projektu.
Zajęcia edukacyjne odbywać się będą raz w tygodniu (środa) w godzinach 9.00 – 10.15 oraz 10.45 – 12.00, po uprzednim zapisaniu się (dla grup zorganizowanych). Trwają intensywne prace nad uruchomieniem elektronicznego formularza zapisów. Obecnie zapisy odbywają się telefonicznie – Sekcja Kontrolno-Rozpoznawczą KP PSP w Gnieźnie lub sekretariat komendy: 47 771 72 05 lub 47 771 72 00. (kz)