Shadow

Opaski bezpieczeństwa ponownie trafią do seniorów w Gminie Gniezno

Gmina Gniezno w roku 2023 po raz drugi przystąpi do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. W ramach programu w roku ubiegłym zakupiono 29 opasek bezpieczeństwa dla seniorów, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Opaski mają przyczynić się do poprawy zdrowia seniorów, mogą nawet ratować życie. Sprzęt posiada następujące funkcje: aktywną kartę SIM, 1 przycisk SOS, detektor upadku, pomiar tętna, saturacji i temperatury, krokomierz, lokalizator GPS oraz funkcję dwustronnej komunikacji głosowej. – Dla seniorów i osób schorowanych, dla poprawy ich bezpieczeństwa przekazujemy kolejneopaski. Tobardzo przydatny, dobrze wyposażony i prosty w obsłudze gadżet. Opaskę nosi się jak zegarek, umożliwia stały kontakt i pomaga zachować bezpieczeństwo ispokój w sytuacjach trudnych. Użytkownicy tych opasek sąbardzo zadowoleni, a ich bliscy spokojniejsi – mówi Maria Suplicka, wójt Gminy Gniezno.
W 2022 roku osoby potrzebujące z terenu gminy użytkowały wspomniane opaski przez 6 miesięcy. W tym czasie zanotowano 12 rzeczywistych zgłoszeń, w tym dwie interwencje służb ratunkowych oraz 10 interwencji członka rodziny lub pracownika socjalnego.
W tym roku opaski trafią do części osób, które pilotażowo korzystały już ze sprzętu i faktycznie go wykorzystywały, a co najważniejsze był im pomocny. Druga część opasek trafi natomiast dok olejnych osób, które zgłoszą chęć i potrzebę korzystania ze sprzętu. Projekt oraz nabór ruszą w II kwartale tego roku. O kolejnych krokach Gmina Gniezno będzie na bieżąco informować zainteresowanych mieszkańców. Środki finansowe na usługę teleopieki zostaną pozyskane z dotacji budżetu państwa. (okz)