Shadow

Oskar Fajfer nowym królem żużla w Gnieźnie!


Początkowo zawody miały być rozegrane jako II turniej Back In Town, ale po owocnych negocjacjach działaczy Gnieźnieńskiego Towarzystwa Motorowego z działaczami Towarzystwa Żużlowego Start doszło do porozumienia, na mocy którego nowe stowarzyszenie mogło nawiązać i kontynuować organizację imprezy mającą bogatą tradycję i światową renomę.
Do porozumienia doszło jednak na tyle późno, że działacze GTM nie zdołali przygotować historycznej oprawy, ale tradycyjnie zmagania rozpoczęto od odśpiewania „Bogurodzicy”. Formalnie korony bronił Rafał Okoniewski, który przed zawodami powiedział: – Cieszę się, że żużel wraca do Gniezna, że reaktywowano ten turniej. Obrona tytułu to spore wyzwanie dla mnie, bo obsada turnieju jest dość silna, a okazji do startów w tym roku nie było jeszcze zbyt wielu. Na szczęście warunki torowe są znacznie lepsze niż w czwartek, kiedy to odwołany został turniej eliminacyjny Złotego Kasku, więc mam nadzieję, że będzie bezpiecznie, ale też ciekawie. Na pewno będę się starał powalczyć o finał, a w nim wszystko może się zdarzyć.
Założenia zawodnika GKM Grudziądz zostały zrealizowane, ale obronić korony nie zdołał. Triumfatorem zmagań okazał się Oskar Fajfer, który bronił uzyskanego niespełna rok temu miana zwycięzcy turnieju Back In Town, choć droga do finału nie była łatwa. Początkowo wydawało się, że najpoważniejszym kandydatem do zwycięstwa będzie Patryk Dudek, który triumfował w turnieju o Koronę Chrobrego w 2014 roku. Zawodnik Falubazu prowadził samotnie po dwóch rundach startów. Jednak w wyścigu XII musiał uznać wyższość Vaclava Milika i Przemysława Pawlickiego. Oskar Fajfer w biegu V wjechał natomiast w taśmę, a w wyścigu XIII zajął dopiero czwartą pozycję i jego udział w półfinale stanął pod znakiem zapytania. Jeszcze większego pecha miał Mirosław Jabłoński. Tuż przed startem do wyścigu VII zgasł jego motocykl, a w biegu XV kapitan gnieźnieńskiego zespołu upadł niefortunnie, ale zdołał jako ostatni awansować do półfinału. Zasadniczą rundę zmagań wygrał Vaclav Milik tracąc tylko jeden punkt w wyścigu II, kiedy przegrał z Artiomem Łagutą. Drugi był Maksim Bogdanow z dorobkiem 12 punktów, a trzech kolejnych zawodników – Przemysław Pawlicki, Patryk Dudek i Rafał Okoniewski miało o punkt mniej.
Wyścigi półfinałowe przyniosły dość nieoczekiwane rozstrzygnięcia. Do finału z czołowej czwórki awansował tylko Przemysław Pawlicki, a stawkę uzupełnili Krzysztof Buczkowski, Oskar Fajfer i Mirosław Jabłoński. W decydującym wyścigu od początku prowadził Oskar Fajfer, który skutecznie odpierał ataki Przemysława Pawlickiego. Na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Buczkowski, a tuż za nim uplasował się Mirosław Jabłoński.
Oskar Fajfer nie ukrywał po zawodach radości z odniesienia zwycięstwa mówiąc: – Zawody te mimo ich sporego prestiżu traktowałem jako okazję do przetestowania jednego z silników. Akurat tak się złożyło, że w większości przypadków jechałem po polaniu toru i właśnie w tych warunkach ten silnik naprawdę dobrze się spisywał. To dobry prognostyk na ten sezon i mam nadzieję, że w kolejnych startach będzie również dobrze się spisywał.
KLASYFIKACJA:
1. Oskar Fajfer (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk)9 (3,t,3,0,3) + I miejsce w finale
2. Przemysław Pawlicki (Stal Gorzów)11 (2,1,2,3,3) + IImiejsce w finale
3. Krzysztof Buczkowski (MRGARDEN GKM Grudziądz) – 9 (0,3,2,2,2) + III miejsce w finale
4. Mirosław Jabłoński (GTM Start Gniezno) 7 (1,w,3,w,3,2,0) + IV miejsce w finale
5. Vaclav Milik (Betard Sparta Wrocław) 14 (2,3,3,3,3)
6. Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra) 11 (3,3,1,3,1)
7. Maksim Bogdanow (Lokomotiv Daugavpils) 12 (2,3,2,3,2)
8. Rafał Okoniewski (MRGARDEN GKM Grudziądz) 11 (3,2,3,1,2)
9. Artiom Łaguta (MRGARDEN GKM Grudziądz)6 (3,0,1,2,d)
10. Adrian Gała (GTM Start Gniezno) 6 (0,1,2,2,1)
11. Marcin Nowak (GTM Start Gniezno) 6 (1,2,0,2,1)
12. Eduard Krcmar (GTM Start Gniezno) 5 (1,1,0,1,2)
13. Oliver Berntzon (GTM Start Gniezno) 5 (2,1,0,1,1)
14. Krzysztof Jabłoński (GTM Start Gniezno) 4 (0,2,1,1,0)
15. Kjastas Poudżuks (Lokomotiv Daugavpils) 3 (1,2,d,d,d)
16. Wadim Tarasienko (Polonia Piła) 1 (0,0,1,0,0)
17. Patryk Fajfer (GTM Start Gniezno) 0 (0)
18. Damian Stalkowski (GTM Start Gniezno) 0 (d)
NCD uzyskał w II wyścigu Artiom Łaguta (MRGARDEN GKM Grudziądz) – 65,40 s. Sędziował Michał Stec z Krosna. Widzów około 5 000. (sportgniezno.pl)
Fot. Roman Strugalski