Shadow

Osobna fotografia na dwie pary oczu

„Different” – czyli z języka angielskiego różne, inne, odmienne. To nazwa wystawy, która prezentuje fotografie dwóch autorek, ale o odmiennej plastyce i tematyce zdjęć, mimo to łączy je oprócz samej pasji fotografowania, wspólne uczestnictwo w sekcji CK „eSTeDe”, w której stawiały swoje pierwsze kroki w obcowaniu ze sztuką fotografii.
Aneta Dorobek i Kamila Bartkowiak, to dwie gnieźnianki, które połączyła pasja fotografowania, choć w tej pasji są osobne. Widać to szczególnie na wystawie „Different”, którą zobaczyć można w „eSTeDe” do 6 października. Aneta Dorobek zaprezentowała pokaźny zbiór zdjęć, próbujących szukać ciągłości – między genami, pokoleniami, fizjonomią. – Pomysł zrodził się kilka lat temu, kiedy zobaczyłam zdjęcie babci, która trzymała w ramie zdjęcie swojej córki, a ta trzymała ramę, w której było zdjęcie jej córki. Takie zdjęcie pokoleniowe. Zainspirowało mnie to i zaciekawiło. Postanowiłam zrobić coś pod tym kątem, jednak z biegiem lat zauważyłam, że marzy mi się połączenie twarzy tych postaci ze sobą i sprawdzenie, w jaki sposób są one do siebie podobne. Jak działa na nie ta różnica pokoleniowa – wyjaśnia. Fotografka postanowiła z tego tematu zrobić swoją pracę dyplomową „Where am I from? Who Am I?”, którą zaprezentowała wcześniej w ramach szkoły artystycznej Regionalnego Ośrodka Edukacji w Poznaniu. – Gdy kilka lat temu sama zostałam matką, byłam ciekawa, jak moja córka jest do mnie podobna. Niedawno ponownie urodziłam córkę i stwierdziłam, że pora ten pomysł zrealizować, ale tylko z osobami pełnoletnimi. Osoby na zdjęciach są przypadkowe, same się do mnie zgłosiły i chciały wziąć w tym udział. Nie patrzyłam na nie pod kątem podobizny, chciałam skonfrontować to z ciekawości, czy będą one do siebie podobne czy nie. Niezależnie od różnic – dodaje z uśmiechem. Sama współautorka wystawy także prezentuje w galerii zdjęcie pół swojego oblicza, konfrontując je ze swoją mamą.
Drogi edukacyjne obu artystek biegną podobną ścieżką, gdyż uczyły się fotografii nie tylko w Regionalnym Ośrodku Edukacji, ale także uczęszczały na zajęcia „Fotoaktywni”, które w „eSTeDe” prowadzi Przemysław Degórski. – Wybrałyśmy „eSTeDe”, bo było można się tutaj realizować i edukować fotograficznie. W naszej grupie było bardzo sympatycznie, wyniosłyśmy wiele nauki oraz zawiązało się tutaj wiele znajomości – mówi patrząc na Anetę Dorobek, Kamila Bartkowiak. – To jest dobre uwiecznienie, by pokazać nasze prace dyplomowe właśnie w tym miejscu – cieszy się fotografka, która charakteryzuje swój wkład w wystawę. – Prezentuję mój autoportret, praca związana jest też z roślinami, przez co chcę pokazać delikatność człowieka i natury, nie zawsze z tej pięknej strony i o to mi właśnie najbardziej chodziło.
Obie fotografki prowadzą także swoje własne projekty zdjęciowe – Aneta Dorobek pod nazwą Crazy Diamonds, a Kamila Bartkowiak – Kami Zerka. (ak)