Shadow

OSP Niechanowo wzbogaciła się o nowy sprzęt

Zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu Łukasz Grabowski przekazał naczelnikowi OSP Niechanowo Sławomirowi Bartzowi zestaw przedmedyczny – PSP R1. Wręczenie tego daru odbyło się w Urzędzie Gminy w Niechanowie w obecności posła  Zbigniewa Dolaty, wójta Szymona Robaszkiewicza, strażaków z OSP i samorządowców różnych szczebli.

 Każdego roku fundujemy kilkanaście takich zestawów dla OSP. Tych wniosków jest zawsze więcej niż możliwości zakupu wspomnianych toreb. Wybieramy najlepsze jednostki i najlepsze wnioski. To realizujemy w ramach porozumienia pomiędzy prezesem KRUS a Zarządem Głównym OSP. To niezbędny sprzęt do udzielania pomocy przedmedycznej, a korzystać z niego będą strażacy mający odpowiednie przeszkolenie. Niektóre elementy tego zestawu mają okres przydatności dwa lata i strażacy muszą je po tym czasie wymieniać. To medykamenty i materiały opatrunkowe, które po tym czasie tracą swoją ważność. W takim zestawie jest między innymi butla z tlenem, opatrunki, hydrożele. W tym roku przekażemy 12 takich zestawów medycznych – poinformował Ł. Grabowski.

– To zależy od roku, ale przeważają wypadki komunikacyjne, pożary. Jeździmy też na akcje związane z owadami i do miejscowych zagrożeń. Dużo jest zdarzeń na drogach w sezonie, gdy turyści jadą do Skorzęcina i Powidza – powiedziała sekretarz gminny OSP Niechanowo Daria Bartz. Sławomir Bartz, naczelnik OSP w Niechanowie stwierdził: – Potrzebne jest nowe pomieszczenie, gdyż brakuje nam już miejsca oraz nowy średni wóz bojowy. Na naszym wyposażeniu jest Star z 1979 roku, wóz bojowy Renault z 2000 roku i operacyjny Opel Astra. Jednostka liczy 107 strażaków ochotników, w tym ponad 50 czynnych; w jednostce operacyjno-technicznej jest 27, 14 druhów wspierających i 31 w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Jak podsumował poseł Zbigniew Dolata (Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Parlamentarny Zespół Strażaków), jest to znacząca pomoc dla jednostek OSP. – KRUS nie dysponuje nieograniczonymi środkami, ale jest pewna pula, którą KRUS przeznacza na te działania. To szeroko pojęta profilaktyka i wsparcie jednostek, które służą polskim rolnikom. Tego typu wsparcie to pomoc druhom z OSP – powiedział Z. Dolata. JAROSŁAW WALERCZAK