Shadow

Otwierają się muzea. Dom Powstańca Wielkopolskiego i MPPP zapraszają w swoje progi

Od 1 lutego rząd pozwolił na otwarcie galerii sztuki i muzeów – ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Piątego lutego otworzyło się Muzeum Początków Państwa Polskiego, a 8 lutego Dom Powstańca Wielkopolskiego w Gnieźnie.
Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, decyzja o możliwości otwarcia wspomnianych instytucji wynikła po „analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum. Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych, tak w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak również ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych”. Piatego lutego otworzyło się Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, na razie  w piątki, soboty i niedziele, od godziny 10.00 do 17.00. W placówce tej możemy zobaczyć wystawy czasowe, tj. „Archeologię Wysp”, czy „Historyczne widowiska plenerowe na ziemi gnieźnieńskiej w latach 70. XX wieku”.
Natomiast w poniedziałek, 8 lutego otworzył się Dom Powstańca Wielkopolskiego. W tej placówce ekspozycja dostępna jest dla odwiedzających, od poniedziałku do piątku, między 11:00 a 15:00, a maksymalna ilość zwiedzających w jednym momencie to 8 osób. W obu instytucjach obowiązuje reżim sanitarny w postaci zachowania dystansu społecznego, zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk. (ak)