Shadow

PCPR oficjalnie otwarte

Podczas poniedziałkowego spotkania, 31 sierpnia otwarto oficjalnie nową siedzibę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które obecnie mieści się w byłym budynku Komendy Powiatowej Policji, na rogu ulic Sienkiewicza i Jana Pawła II w Gnieźnie. Jak wskazywał starosta powiatu gnieźnieńskiego Piotr Gruszczyński podczas tego spotkania nowa siedziba PCPR daje nowe możliwości.
 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie usytuowane było w dwóch punktach – w urzędzie starostwa oraz w budynku, gdzie mieściło się „Largo”. Budynek przy ulicy Sienkiewicza 12a pozwolił na lokalizację w jednym miejscu tego centrum, a warunki tutaj są bardzo dobre. Będziemy pracować też nad wykorzystaniem drugiego piętra. Ułatwi to kontakty z petentami. PCPR ma także nowego dyrektora i jest nim Dorota Perlik. Jako powiat dysponujemy dużą ilością majątku, próbujemy to optymalizować. Majątek to utrzymanie, a utrzymanie to koszty. Idziemy w kierunku optymalizacji i idziemy w kierunku, by główne zadania związane z funkcjonowaniem naszych jednostek były skupione wokół jednego budynku. Prowadzony jest kolejny remont, przy stacji pogotowia i tam znajdzie się poradnia psychologiczna. Budynek przy ulicy Kościuszki zostanie wyremontowany i w nim znajdą się jednostki podległe wojewodzie: Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Inspekcja Transportu Drogowego i może „paszporty” – powiedział starosta gnieźnieński.
– Ta zmiana to przestrzeń dla naszych petentów, naszych pracowników. Dla dzieci mamy również pokój zabaw. Potrzebujemy czasu i chcemy, by na drugim piętrze mogły znaleźć swoje miejsce stowarzyszenia osób niepełnosprawnych. Chcemy rozmawiać na ten temat – powiedziała Dorota Perlik, nowy dyrektor PCPR i dodała: – Najbliższym zadaniem jest przeprowadzenie Domów Dziecka pod nasze zarządzanie. Chcemy, by odbyło się to w sposób bezpieczny dla dzieci i pracowników tych placówek w nowych uwarunkowaniach. Nasz cel strategiczny to promocja, by powstawało więcej rodzin zastępczych. Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński natomiast stwierdziła: – Będziemy bardziej przyglądać się pieczy zastępczej, gdyż zależy nam, by dzieci miały nowe rodziny, by nie były to wyłącznie Domy Dziecka. Nowe zadania to między innymi Centrum Mediacji Rodzinnej przy PCPR. Do nowej siedziby na otwarcie dotarli między innymi władze powiatu i gminy Mieleszyn, przewodniczący komisji stałych Rady Powiatu Gnieźnieńskiego oraz była dyrektor PCPR Elżbieta Pilarczyk. JAROSŁAW WALERCZAK