Trwają intensywne prace nad ukończeniem niezwykłego projektu, który za pomocą muzyki, tekstu i sztuk wizualnych – opowie historię pierwszych Piastów. „Piast Superstars” powstaje w plenerach Gniezna i Kołobrzegu, a zasilają go Dariusz Malejonek (Maleo Reggae Rockers), Marek Piekarczyk (TSA), czy Ewa Pitura (Percival).
Pomysł na nowy muzyczny projekt gnieźnieńskich muzealników z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zrodził się naturalnie. Niedawny sukces utworu i klipu zapowiadającego wystawę pt. „Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej”, który stworzyli pracownicy muzeum Michał Pilas i Jarosław „Mixer” Mikołajczyk, spotkał się ze świetnymi recenzjami. Okazuje się, że w promocję historii świetnie wpisuje się współczesna muzyka rockowa. Szczególnie, że Pilas jest nie tylko muzealnikiem i miłośnikiem historii, ale też utalentowanym tekściarzem i piosenkarzem. Wspomaga go Mikołajczyk, od lat działający w lokalnej kulturze. Skoro promocja wystawy za pomocą piosenki wyszła tak dobrze, to dlaczego nie rozszerzyć całego projektu o wydawnictwo? Na swój pomysł muzealnicy otrzymali środki z Fundacji PZU oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Do projektu zaprosili muzyczne legendy – Dariusza Malejonka (Maleo Reggae Rockers), Marka Piekarczyka (TSA) i Ewę Piturę (Percival). Za nimi stoi zespół instrumentalistów i realizatorów przedsięwzięcia.
Projekt „Piast Superstars” zakłada stworzenie i publikację utworów audiowizualnych, z których każdy będzie osobną opowieścią o władcach z dynastii Piastów doby wczesnego średniowiecza. Nowatorskość przedsięwzięcia polega na wykorzystaniu formy muzyki rockowej oraz konwencji teledysku do przekazania treści historycznych. Projekt ma na celu popularyzację najstarszych dziejów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem życia i dokonań pierwszych władców. Projekt zakłada stworzenie i publikację większej ilości utworów audiowizualnych. Każdy z nich będzie osobną opowieścią o jednym z pierwszych władców z dynastii Piastów doby wczesnego średniowiecza – informuje MPPP w Gnieźnie.
Jednak wspomniany projekt nie ma być „śpiewaną lekcją historii” – jak zaznaczają jego autorzy. Jego wymiar ma być bardziej złożony, jako pretekst do rozmowy o ludziach i decyzjach, które kształtowały piastowską Polskę. Niedawno cała ekipa realizatorska wróciła z Kołobrzegu. Kręcono tam teledysk do piosenki o Bolesławie II. Samego Krzywoustego zagrał w nim Marek Piekarczyk. Lider TSA emocjonalnie związany jest z Gnieznem. Mieszkał tutaj przez kilka lat przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Sobieskiego. Pod koniec lipca gnieźnianie trafnie zauważyli, że wokalista przechadzał się ulicami miasta. Chętnie z tego faktu korzystano robiąc sobie z legendą polskiego rocka pamiątkowe zdjęcia. Kolejną postacią, która zostanie uwieczniona w teledysku będzie Bolesław I Chrobry. Pierwsze efekty projektu „Piast Superstars” zobaczymy już niebawem. (ak)
Fot. Dawid Stube