Shadow

Pięknieją zabytkowe dworce na trasie do Poznania

Kobylnica i Pobiedziska to kolejne dwie miejscowości, które doczekały się remontów dworców kolejowych. Teraz zabytkowe obiekty stały się prawdziwymi wizytówkami lokalnych społeczności. Same nie tylko obsługują podróżnych i dają im schronienie, ale także służą mieszkańcom – jako biblioteka i wiejska świetlica.
Niedawno zabytkowe dworce na trasie kolejowej z Gniezna do Poznania odzyskały dawny blask. Obiekty w Pobiedziskach (z 1872 roku) oraz w Kobylnicy (z 1914 roku) gruntownie remontowane były przez niemal dwa lata. Dzięki inwestycji PKP, zachowano ich historyczną tkankę. – Otwarcie dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który uczestniczył w uroczystym oddaniu dworców w użytkowanie lokalnym społecznościom. -Mieszkańcy kolejnych miejscowości w województwie wielkopolskim zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowane budynki historycznych dworców staną się wizytówkami obydwu miejscowości, centrami lokalnych społeczności oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – dodaje. Dworzec w Pobiedziskach odświeżono z zewnątrz i w środku. Renowację przeszła elewacja budynku wraz z ceglanymi detalami architektonicznymi oraz oliwkowo-zielona, odtworzona na wzór historycznej, stolarka okienna i drzwiowa. Podróżni uzyskali wygodną i nowoczesną poczekalnię, natomiast mieszkańcy otrzymają niebawem… bibliotekę, która zostanie ulokowana przez władze miasta na piętrze obiektu. Natomiast w Kobylnicy renowację przeszła elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi. Odzyskała ona jasny kolor, który pasuje do odtworzonej na wzór historycznej zielonej stolarki okiennej i drzwiowej oraz ciemnego poszycia dachowego. Zmodernizowano tu także poczekalnię. Dodatkowo w skrzydłach dworca ulokowano pocztę oraz wiejską świetlicę. – Rok temu otworzyliśmy dla podróżnych dwa nowe dworce w Pobiedziskach Letnisku i Biskupicach Wielkopolskich, które wybudowaliśmy w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Dziś otwieramy dwa kolejne, tym razem historyczne, ale równie nowoczesne.
Jestem przekonany, że będą one dobrze służyć mieszkańcom nie tylko jak miejsca, z którego wyruszają w podróż, ale również jako przestrzeń spotkań z kulturą – zauważa Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA. Na obydwóch dworcach wprowadzono szereg rozwiązań sprawiających, że stały się one bardzie przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Wyeliminowano bariery architektoniczne oraz pojawiły się na nich usprawnienia, jak na przykład: ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a, windy czy kontrastowa kolorystyka wnętrz. Do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej dostosowano również dworcowe toalety. Przebudowa dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy to odpowiednio koszt 6,88 mln złotych brutto i 5,71 mln złotych brutto. (oak)