Shadow

PKM bliżej. Od września Gniezno w dużym projekcie kolejowym

Już od września, niemal przez cały dzień, co 30 minut będą odjeżdżać w relacji Gniezno – Poznań pociągi w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Gniezno wraz z innymi samorządami leżącymi na linii kolejowej – od Poznania do Gniezna – podpisało stosowne porozumienie. Tym samym pierwsza stolica Polski i sąsiednie miejscowości dostaną dostęp do nowoczesnego taboru kolejowego, który jeszcze bardziej skróci dystans między nimi, a stolicą Wielkopolski.
Wchodząc na perony stacji kolejowej w Gnieźnie, a chcąc się udać np. w kierunku Poznania, nie będzie trzeba nerwowo sprawdzać tablicy odjazdów. Praktycznie co 30 minut pod wiatę peronów wjeżdżać będzie pociąg pasażerski, który zabierze nas w kierunku Poznania. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce na peronach poznańskiego dworca. Między Gnieznem i Poznaniem, już od września, kursować będą nowoczesne pociągi niemal tak często, jak w większych aglomeracjach, np. w Trójmieście czy Warszawie. Ta dogodność jest efektem współpracy wielu samorządów, które tworzą Poznańską Kolej Metropolitalną, będącą gęstą siatką połączeń kolejowych między Poznaniem – jako sercem całego układu – a miejscowościami znajdującymi się na szlakach kolejowych w najbliższej od niego odległości. Gniezno początkowo miało dołączyć do tworzonego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przedsięwzięcia dopiero w 2021 roku, ale już od września tego roku, pociągi z logo PKM, wjadą na perony gnieźnieńskiego dworca. W Urzędzie Marszałkowskim 16 kwietnia doszło do oficjalnego porozumienia.
„PKM to oparte na zasadzie solidaryzmu wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. System ten ma m.in. zapewnić pasażerom odpowiedni komfort podróżowania nowoczesnym taborem kolejowym, a także częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego średnio co 30 minut” – informuje Urząd Marszałkowski. Od przyszłego roku w ramach PKM do Gniezna po pasażerów wyjeżdżać będą najnowsze składy „Elf 2”, które niedawno zakupiły Koleje Wielkopolskie, obsługujące cały system. Tabor ten będzie dostosowany do obsługi ruchu aglomeracyjnego (2 pary drzwi na człon) z prędkością 160 km/h. Dla każdego pojazdu przewidziano m.in. min. 240 miejsc siedzących, 5 automatów biletowych, dwie toalety w układzie zamkniętym, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, system Wi-Fi, system dynamicznej informacji pasażerskiej, monitoring, miejsca dla niepełnosprawnych i do przewozu rowerów, pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących, automatyczne odświeżacze powietrza, defibrylatory.
W roku 2018 Koleje Wielkopolskie przewiozły w regionie 11 milionów pasażerów i przejechały po torach 5 milionów kilometrów. ALEKSANDER KARWOWSKI