Shadow

Płyną środki na drogi. Rządowe wsparcie dla inwestycji we Wrześni, Gnieźnie, Łubowie…

Premier Mateusz Morawicki 16 kwietnia zatwierdził swoim podpisem kolejne inwestycje drogowe, które uzyskają rządowe wsparcie finansowe w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Ogółem do Wielkopolski w 2020 roku wpłynie 231 mln złotych. Spora część z tej kwoty trafi do samorządów w powiatach wrzesińskim i gnieźnieńskim.
Aż 152 zadania na łączną długość 184 kilometrów dróg zostaną dofinansowane środkami rządowymi w Wielkopolsce. – Budowa lokalnych dróg to wsparcie dla samorządów, ale i dla gospodarki, do której dzięki rządowemu programowi trafiają miliony złotych. Fundusz Dróg Samorządowych pozwala wyrównywać dysproporcje pomiędzy infrastrukturą w poszczególnych gminach i powiatach, a także zwiększa szanse na inwestycje i nowe miejsca pracy. Dla Wielkopolski w 2020 roku zostanie skierowanych ponad 231 mln zł. To ogromne środki, dlatego gratuluję wszystkim samorządom, których wnioski znalazły się na liście – mówił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podczas przedstawiania list rankingowych. Środki pozwolą na realizację inwestycji drogowych na 96 km dróg powiatowych i 88 km dróg gminnych. Dofinansowanie sięgnie od 50 do 80 procent łącznych kosztów inwestycji. W obecnym rozdaniu środków najwięcej pieniędzy popłynie do Miasta Konin – ponad 20 mln zł, powiatu grodziskiego – 10,5 mln zł i powiatu jarocińskiego – 8,2 mln zł.
– Konkurencja wśród gmin była bardzo duża, jednak udało nam się zapewnić wsparcie ponad 100 jednostkom. Jestem przekonany, że ta skala inwestycji jest odpowiedzią na wiele potrzeb, które niekiedy przez lata zgłaszali mieszkańcy, a dziś mogą się doczekać ich realizacji – dodaje Łukasz Mikołajczyk. Poziom dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależniony od wysokości dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80% kosztów realizacji zadania.
Prawie 3,5 mln złotych otrzyma w 2020 roku gmina Września, która buduje obecnie północno-wschodnią obwodnicę miasta. To kolejny zastrzyk gotówki dla tej inwestycji. W poprzednim rozdaniu FDS Września otrzymała aż 20 mln złotych dofinansowania na to zadanie. Pół miliona złotych otrzyma gmina Łubowo na budowę nowej drogi gminnej w miejscowości Fałkowo. Będzie ona prowadzić do terenów inwestycyjnych strefy ekonomicznej. Ponad 700 tys. złotych dofinansowania popłynie także do gminy Kłecko na remont drogi w miejscowości Bojanice. Prawie pół miliona złotych trafi do gminy Gniezno. Za te środki zostanie przebudowana piaszczysta obecnie droga w Lubochni. Do Czerniejewa trafi ponad 700 tys. zł na budowę ulicy Polnej; 2,8 mln złotych dofinansowania zdobył powiat wrzesiński. Za te środki zostanie przebudowany odcinek drogi powiatowej nr 2901P Zapowiednia – Wrąbczynek – Zagórów. Na razie bez dofinansowania, ale za to na liście rezerwowej, znalazły się m.in. projekt miasta Gniezna dotyczący rozbudowy ul. Wolności, czy rozbudowa ul. Mogileńskiej w Trzemesznie. Przepadły także projekty powiatu gnieźnieńskiego, dotyczące przebudowy drogi Witkowo-Malenin oraz Żelazkowo-Gurowo. ALEKSANDER KARWOWSKI