Shadow

Po badaniach Sanepidu: Można się kąpać!

Jaka jest jakość wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli na terenie powiatu gnieźnieńskiego na początku sezonu? O tym rozmawiałem w powiatowym Sanepidzie. Mamy też porady dotyczące upałów.
W tym sezonie letnim, na terenie powiatu gnieźnieńskiego nadzorem sanitarnym objęte są trzy kąpieliska: w Gnieźnie kąpielisko na jeziorze Winiary, w Skorzęcinie – jezioro Niedzięgiel i „Na Języku” w Kłecku. Przed sezonem kąpielowym wykonano badanie, pobrano próbki i przekazano je do wojewódzkiej stacji, do tamtejszego laboratorium. Możemy się bezpiecznie kąpać i korzystać z kąpielisk zorganizowanych na jeziorze Winiary w Gnieźnie i jeziorze Niedzięgiel w Skorzęcinie oraz jeziorze Kłeckim. Sezon dla kąpieliska Winiary rozpoczął się 22 czerwca i potrwa do 1 września. Dla kąpieliska w Skorzęcinie sezon trwa od 22 czerwca i zakończy się 31 sierpnia. Dla kąpieliska w Kłecku – od 1 lipca do 31 sierpnia.
Organizator takiego kąpieliska jest zobowiązany o trzykrotnej kontroli wewnętrznej jakości wody i przedstawienia sprawozdania z badań inspekcji sanitarnej. Również w tym roku mamy dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli – plaża w Imiołkach i plaża Rybno Wielkie. Badania w ramach kontroli wewnętrznej zostały już wykonane. Pobrane zostały próbki pod kątem jakości wody i przekazano je do laboratorium WSSE. Sezon dla plaży Imiołki rozpoczął się 1 lipca i potrwa do końca lipca, a sezon dla plaży w Rybnie Wielkim trwa od 29 czerwca, a zakończ się 25 sierpnia. Jakość wód w takich miejscach jest badana przynajmniej raz w czasie jego funkcjonowania.
Wszyscy zainteresowani stanem wód kąpielowych mogą zdobyć informacje na stronie Sanepidu: www.psse-gniezno.pl w zakładce pływanie i kąpieliska oraz w „Serwisie kąpieliskowym” – sk.gis.gov.pl , na którym można odnaleźć informacje o wszystkich kąpieliskach na terenie całego kraju, zarówno dotyczące jakości wody, jak i wyposażenia danego kąpieliska – informuje Anna Stejakowska, dyrektor gnieźnieńskiego Sanepidu i dodaje: – Odeszło nam jedno kąpielisko – w Borzątwi, którego nie zgłoszono.
Oprócz tych informacji, życząc przyjemnego pobytu nad wodą i bezpiecznej kąpieli mamy dla naszych Czytelników dobre rady na upały. Przede wszystkim chrońmy skórę przed słońcem używając kosmetyków z filtrem, nośmy przewiewne ubrania z bawełny lub lnu w jasnych kolorach, zakładajmy odkryte buty. Kapelusz, chustka czy czapka z daszkiem ochronią głowę przed przegrzaniem. Stosujmy okulary z filtrem uv. Pijmy dziennie 2-3 litry płynów – wody niegazowanej, natomiast unikajmy alkoholu lub napojów zawierających kofeinę, które działają moczopędnie. Zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw, gdyż organizm skupiony na walce z wysoką temperaturą będzie miał problem z ich trawieniem. Unikajmy przebywania na ulicy lub plaży w najgorętszych porach dnia. Unikajmy skrajnych temperatur – skok do zimnej wody prosto z leżaka czy koca może grozić szokiem termicznym! JAROSŁAW WALERCZAK