To już tradycja, której trudno szukać u innych środowisk tego miasta, ale uczniowie i społeczność Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, po raz kolejny dali chętnie wysłuchany przez gnieźnian katedralny koncert, by wspólnie przywitać nowy rok i za sprawą swoich talentów dać mieszkańcom piękny muzyczny prezent na 2020 rok.
Katedralne koncerty noworoczne, to nie tylko podsumowanie pewnego etapu w nauce śpiewu i gry na instrumentach przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie. To także prezent dla gnieźnian na nowy rok, by wejść w niego z ogładą najwspanialszej muzyki – kolęd i dzieł najwybitniejszych twórców, jak m.in. J. S. Bach, J. Sibelius czy K. Wiłkomirski. – Jesteśmy dumni, że możemy dzięki życzliwości ks. infułata Kasprowicza występować we wspaniałych murach katedry po raz 33. – cieszy się Rafał Stańczak, dyrektor szkoły. Program koncertu to pewne odzwierciedlenie kończącego się semestru nauki. Młodzież i dzieci, którzy przygotowują się do takiego wydarzenia, muszą zmagać się z nie lada wyzwaniem – charakterystyczną akustyką świątyni. Wszak na co dzień ćwiczą w zupełnie odmiennych warunkach, czyli wyciszonych salach kameralnych szkoły. – W katedrze jest duży pogłos, ale odpowiednio dopasowane tempo i repertuar sprawiają, że sytuacje udaje się nam kontrolować – dodaje dyrektor.
Jak zauważa R. Stańczak, dla każdego ucznia jego szkoły to wielkie wydarzenie wystąpić przed taką publicznością i w tak ważnym dla historii muzyki miejscu. – To ogromny zaszczyt – przyznaje. – Sama historia mówi, co tu się działo w wiekach wcześniejszych. Jeżeli nawet ktoś z naszych uczniów nie będzie w przyszłości kontynuował swojej pasji muzyki, to z pewnością z sentymentem będzie wspominał swój występ w takim miejscu. Koncerty nasze organizujemy zupełnie społecznie, bez żadnych dofinansowań i jest to nasza wspólna sprawa – uczniów, nauczycieli, rodziców i ks. Kasprowicza, bez którego pomocy byśmy nie mogli tu kontynuować działalności kulturalnej – zauważa dyrektor szkoły. Jak zdradza, współpraca z ks. Kasprowiczem jest tak owocna i bliska, że społeczność szkoły wystąpiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o odznaczenie gospodarza bazyliki. Już 2 lutego, ks. infułat Jan Kasprowicz otrzyma medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Muzyczne występy gnieźnieńskiej młodzieży mają także dodatkowy wymiar, na co zwraca szczególną uwagę R. Stańczak. – Nie chcemy prezentować importowanych „gwiazd”, które łatwo sprowadzić, ale następnego dnia wyjeżdżają z miasta. A my chcemy wspierać nasze talenty muzyczne i takie działania są jak najbardziej właściwe. Wspierajmy talenty, które tutaj są i będą tworzyć kulturę tego miasta na wiele, wiele lat – apeluje. Koncert cieszył się jak zwykle ogromnym powodzeniem i każdy występ dzieci i młodzieży, okraszany był gorącymi brawami. ALEKSANDER KARWOWSKI