Shadow

Po raz pierwszy obchodzono nowe święto

Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Borysa w Witkowie bardzo mocno zaangażowała się w obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku świętowanie odbywało się z wielką pompą, ponieważ po raz pierwszy 27 grudnia obchodzono nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
**Z tej okazji budynek szkoły został przyozdobiony flagą Powstania Wielkopolskiego oraz flagą narodową. W oknach pojawiły się piękne kwiaty w barwach narodowych. Zawieszone flagi budziły wśród witkowian dumę i radość, ale także wspomnienia byłych uczniów „Jedynki”. O piękny i niepowtarzalny wygląd szkoły zadbali: Marian Łukowski, dyrektor szkoły oraz nauczyciele: Patrycja Nowakowska – Półrolniczak, Monika Ottenburger, Marta Fischer, Grażyna Flicińska, Wiesława Papiewska i Magdalena Nowicka. Rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego była także inspiracją do ogłoszenia w szkole konkursu pod hasłem „Żywy portret bohatera Powstania Wielkopolskiego”. Uczestnicy wcielili się w bohaterów powstania, wzorując się na starych fotografiach. Powstał piękny, sentymentalny film „Historia na pożółkłej fotografii”, który przenosi widza w czasy powstania. Projekt powstał pod kierunkiem nauczycielek: Angeliki Stefańskiej i Jolanty Chyby. Ponadto uczniowie szkoły, 27 grudnia waktywny sposób uczcili rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uczestniczyli w grze „W drodze do niepodległości”. Ich zadaniem było znaleźć wyjście z powstańczego Escape roomu. Labirynty, krzyżówki, wiersze, zadania „prawda-fałsz” nie sprawiły młodym miłośnikom lokalnej historii żadnego kłopotu. Było ciekawie i niecodziennie. Młodym graczom kibicowali nauczyciele: Wojciech Ziółkiewicz, Tomasz Majchrzak, Jolanta Chyba, Klaudia Kosz i Teresa Szkudlarek, a wiedzy i rozwiązania hasła pogratulował sam dyrektor.
Nie mogło w tym dniu zabraknąć społeczności „Jedynki” na gminnej uroczystości patriotycznej przy pomniku***Powstańców Wielkopolskich i Poległych w Obronie Ojczyzny*. Młodzież wraz z nauczycielami wysłuchała okolicznościowego przemówienia burmistrza Gminy i Miasta Witkowo, uczestniczyła w Apelu Poległych, uczciła minutą ciszy pamięć powstańców walczącycho wolność naszej Małej Ojczyzny. Także złożyła wiązanki kwiatów przy pomniku i odmówiła modlitwę w intencji poległych powstańców. Po spotkaniu przy pomniku w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka uczniowie i nauczyciele „Borysówki” zaprosili witkowian do patriotycznej Fotobudki zaprojektowanej i wykonanej przez Patrycję Nowakowską – Półrolniczak oraz Andrzeja Krawczyka. Także dzięki wsparciu Adrianny Matela i jej firmie Mobilny Misz Masz fotoramka prezentowała się wspaniale. Każdy mógł wykonać z uczennicami przebranymi w stroje z początków XX wieku i uczniami w mundurach powstańczych niepowtarzalne, niecodzienne, pamiątkowe zdjęcie z okazji 103. rocznicę wybuchu zbrojnego zrywu Wielkopolan.
 Natomiast w Centrum Kultury społeczność szkolna uczciła święto Wielkopolan zorganizowaniem koncertu „Witkowianie dla Powstania”. Ochotnicy mogli się zgłosić do udziału w koncercie, otrzymać piosenkę i zaśpiewać na scenie. Uczennice i nauczycielki Kalina Piechowiak i Ilona Musidlak chętnie zaangażowały się w to przedsięwzięcie. W programie zaśpiewano przepiękne pieśni wielkopolskie: „Marsyliankę Wielkopolską”,„Rotę”, „Pierwszą Kadrową”, „Sen o Poznaniu”, „Gdy szedłem raz od Warty”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, „Już lipa roztula”, „Wojenko, wojenko”, „Paderewski jedzie”. *Wspaniałe utwory muzyczne iwzruszające wykonanie spowodowały, że koncert ten na długo zostanie w sercu i pamięci uczestników wydarzenia. (es)*