Shadow

„Po tej samej stronie lustra” w IKE

Grafiki i akwarele Kazimierza Wiśniaka, artysty związanego zarówno z Krakowem, jak i z Lanckoroną, współtwórcy legendarnej Piwnicy pod Baranami, po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Pierwszej Stolicy Polski.
W Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej UAM 8 maja odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Po tej samej stronie lustra”. Zaprezentowano 26 oryginalnych grafik i 3 akwarele wykonane przez Kazimierza Wiśniaka do wierszy z tomików poetyckich Sławomira Krzyśki. Wydarzenie rozpoczęło się recitalem w wykonaniu Sary Powagi, czynnej skrzypaczki Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej.
Obecni na otwarciu: miłośnicy sztuki i kultury, zaproszeni artyści oraz lokalna społeczność, wysłuchali opowieści o okolicznościach powstania grafik, które stanowią część prywatnej kolekcji dra Sławomira Krzyśki. Recytacja wierszy z tomików m.in. „Pękające szkło”, „Przy kawiarnianym stoliku” w interpretacji autora, stanowiła harmonijne dopełnienie. Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej poprzez prezentację grafik Kazimierza Wiśniaka pragnie ukazać nie tylko piękno sztuki wizualnej i poetyckiej, ale także zachęcić do refleksji nad relacją między słowem, a obrazem. Jest to też doskonała okazja do propagowania czytelnictwa, kultury literackiej oraz uczczenia pracy i dokonań dwóch cenionych artystów, którzy swoją twórczością wnoszą wartość w rodzime dziedzictwo kulturowe.
Wystawa będzie otwarta dla publiczności do 30 czerwca 2024 roku w holu głównym Instytutu Kultury Europejskiej UAM, przy ul. Kostrzewskiego 5-7 w Gnieźnie. Wystawie towarzyszy katalogbibliofilski dostępny w Bibliotece IKE. (inf. prasowa)