Shadow

Podatkowy Polski Ład: gdzie znajdziesz informacje i odpowiedzi na swoje pytania

Masz pytania o swoją pensję, PIT-2, ulgę dla klasy średniej, preferencje podatkowe dla biznesu, obliczanie wynagrodzeń? Te i inne pytania możesz zadać poprzez infolinię oraz kontaktując się z urzędem skarbowym. Sprawdź też przewodniki i bazę Q&A przygotowaną przez Krajową Administrację Skarbową.
*Wiecejwportfelach.gov.pl i podatki.gov.pl*
Te dwa portale internetowe to podstawowe źródła informacji na temat podatkowej reformy. Najważniejsze informacje znajdą tam dla siebie zarówno osoby pracujące na etacie, seniorzy jak i przedsiębiorcy. Jest też specjalna zakładka dotycząca wsparcia dla rodzin. Dzięki kalkulatorowi każdy może wyliczyć swoją miesięczną pensję „na rękę”. Na portalach znajdują się też przewodniki dotyczące konkretnych zagadnień i rozwiązań (obecnie ulga dla klasy średniej, PIT-2, PIT-0 dla seniora).
*Baza Q&A*
Dodatkowo na podatki.gov.pl i wiecejwportfelach.gov.pl znajdziesz też pytania i odpowiedzi, które przybliżą Ci konkretne zagadnienia związane z podatkowym Polskim Ładem. Sekcja najczęściej zadawanych pytań jest na bieżąco aktualizowana. Pytania są podzielone tak, aby każdy mógł łatwo odnaleźć interesującą go informację.
*Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej*
Infolinia KIS dostępna jest pod numerami telefonów: 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) lub 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych).
Po połączeniu się i wybraniu numeru 8 zostaniesz przekierowany do konsultantów udzielających informacji o reformie podatkowej i poproszony o określenie tematu rozmowy: •jesteś pracownikiem medycznym – wybierz 0, podatek od towarów i usług, identyfikacja podatkowa – wybierz 1, podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – wybierz 2, podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) – wybierz 3. Zachęcamy też do kontaktu w sprawach podatkowych poprzez Multikanałowe Centrum Informacji „Polski Ład” dostępne pod numerem 22 765 64 64.
*Infolinie w urzędach skarbowych*
W wielkopolskich urzędach skarbowych uruchomione zostały również specjalne lokalne infolinie dotyczące zmian podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Aby skontaktować się z wybranym urzędem skarbowym, wejdź na www.wielkopolskie.kas.gov.pl, wybierz swój urząd, a następnie wejdź w zakładkę „Kontakt” na jego podstronie. Tam znajdziesz numer dedykowany dla Polskiego Ładu.
*Urzędy skarbowe są czynne dłużej*
Od wtorku w godzinach 8:00-19:00 trwają dyżury urzędów skarbowych dotyczące Polskiego Ładu. Każda osoba może zadzwonić lub przyjść i uzyskać odpowiedź na pytania lub wyjaśnić wątpliwości.
*Livechaty*
Dla księgowych organizowane są także webinaria dotyczące zagadnień związanych z obliczaniem wynagrodzeń pracowników. Linki do II tury spotkań, od 17 do 21 stycznia, znajdziesz w artykule „Polski Ład: Livechaty też w przyszłym tygodniu”.
*Urzędy skarbowe kontaktują się przedsiębiorcami*
Pracownicy urzędów skarbowych kontaktują się z przedsiębiorcami celem analizy potrzeb wsparcia ich kadr księgowo-finansowych przy wyliczaniu wynagrodzenia na nowych zasadach wprowadzonych przez rozporządzenie z 7 stycznia br. (inf. prasowa)