Shadow

Podium dla Gminy Gniezno w „Bitwie Regionów” w Dziekanowicach

Koła Gospodyń Wiejskich ze Zdziechowy, Woli Skorzęckiej i Strzyżewa Paczkowego stanęły na podium w VIII edycji konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”, który odbył się 2 lipca w Dziekanowicach. Udział w konkursie wzięło 17 kół z powiatu gnieźnieńskiego, w tym 5 z Gminy Gniezno. Oprócz wspomnianych kół do rywalizacji stanęły jeszcze KGW z Jankowa Dolnego oraz Modliszewa.
Zwycięska potrawa, przygotowana przez panie z KGW ze Zdziechowy, która podbiła podniebienia jury, to kaczka na pierzynce. – Kaczka marynowana w specjalnym sosie, długo pieczona i podana na cebulowo – porowo – jabłkowej pierzynce. Do tego podałyśmyknedle z pszennego pieczywa i buraczki w glazurze. Dopełnieniem był sos żurawinowo -borówkowy – powiedziała Paulina Gniewoska, prezes koła. Drugie miejsce trafiło do Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Skorzęckiej. Panie na konkurs ugotowały zupę – parzybrodę na żeberkach z młodej kapusty wraz z warzywami. Podawana była z chlebem i swojskim masłem oraz powidłami śliwkowymi. Natomiast koło ze Strzyżewa Paczkowego zajęło III miejsce za kaczkę w sosie jabłkowym z kopytkami i modrą kapustą.
– Bardzo serdecznie gratuluję zwycięskim Kołom Gospodyń Wiejskich i jednocześnie dziękuję wszystkim paniom, które zaangażowały się w tę regionalną rywalizację. Gmina Gniezno miała liczną reprezentację w „ Bitwie Regionów”. Jesteśmy dumni, że praca i talent zostałynagrodzone – mówi wójt Maria Suplicka.
Nietrudno sobie wyobrazić, że atmosfera konkursu była wyśmienita. Z całej Wielkopolski do rywalizacji zapisało się 509 kół! Największa frekwencja była właśnie w naszym województwie. W całej Polsce w sumie do udziału w konkursie chęć uczestnictwa zgłosiło 3528 kół. Teraz zwycięskie Koło Gospodyń Wiejskich ze Zdziechowy będzie reprezentować Gminę Gniezno w I etapie wojewódzkim, który odbędzie się jesienią. Już teraz życzymy powodzenia! (okz)