Shadow

Podróżowanie w Starym Ratuszu, koncert pasyjny i „konkurs z jajem” – to propozycje MOK na kwiecień

Wiosna to nie tylko ożywienie natury po zimie. Wraz z jej nastaniem, budzi się w nas potrzeba aktywności, stąd Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie przez cały kwiecień zapraszać będzie w Starym Ratuszu do podróżowania. MOK wyjdzie też poza swoje mury – do kościoła garnizonowego oraz na gnieźnieński deptak.
O planach ośrodka opowiedziano na konferencji prasowej w Starym Ratuszu. – Kwiecień w Starym Ratuszu będzie stał pod znakiem podróży – zdradza główny motyw imprez Marta Pacak, zastępczyni dyrektora MOK. „Podróż z Maluchem” to cykl poniedziałkowych warsztatów dla rodziców z dziećmi. W każdy pierwszy dzień tygodnia, o godzinie 17, do wspólnych zajęć dzieci w wieku 4-10 lat, zapraszają instruktorzy MOK. Natomiast 4 kwietnia, o swoich przygodach podróżniczych opowie Filip Faliński, który autostopem przejechał Kirgistan. Dwa dni po tym wydarzeniu, MOK zaprosi gnieźnian na dziedziniec Starego Ratusza. Dotychczas zaplecze zabytkowego obiektu było mało dostępne i dość niereprezentatywne, jednak dzięki rewitalizacji ratusza udało się także uporządkować ten teren, który stanie się wiosenno-letnim zapleczem MOK. – Chcemy ożywić ten dziedziniec i przygotować go na całoletnie potańcówki i inne wydarzenia pod gołym niebem. Będą podwórkowe gry i zabawy, girlandy. Będzie kolorowo i familijnie – zapewnia M. Pacak. A 7 kwietnia warsztaty robienia biżuterii poprowadzi Agata Ożarowska. – Po spotkaniu, wieczorem odbędzie się degustacja herbat, w czasie której Agata opowie o Birmie – zdradza kolejny punkt kwietniowego programu wicedyrektor; 8 kwietnia to warsztaty z robienia sushi, a 13 kwietnia odbędzie się projekcja filmu Bartosza Liska pt. „Nie dojechać nigdy”. Czternastego kwietnia to okazja do spotkania z bajką estońską, którą dla dzieci wystawi Teatr Ilustracji Kamishibai z Poznania; 23 kwietnia – spotkanie z piosenką. Zespół Huskarl zaprosi do wysłuchania i potańczenia w rytm pieśni dawnych. Magię grania na bębnach będzie można poznać w Starym Ratuszu 26 kwietnia. Afrykańskie rytmy zaprezentuje wówczas zespół Drum Work. Szczegóły wydarzeń, które są darmowe – uzyskać można w internecie.
Święta z MOK: koncert pasyjny i wielkanocne jaja
Jak co roku, okres przedświąteczny w MOK jest pełen atrakcji, dla starszych i młodszych. Gniezno w tym roku już po raz czwarty dołącza do tradycji organizowania w Polsce koncertów pasyjnych. – Koncert będzie miał miejsce w tzw. niedzielę pasyjną, czyli piątą niedzielę wielkiego postu – przypomina Bartosz Szczeszek, prezes Chóru Męskiego „Dzwon”. – Niestety, mało się dzieje w Gnieźnie jeśli chodzi o rekonstrukcje pasyjne. Trzeba wyjeżdżać do Poznania, Bydgoszczy czy Konina. W Gnieźnie takich wydarzeń nie ma, stąd zapraszamy na koncert. Będzie można usłyszeć pieśni w języku łacińskim – zapowiada prezes chóru. A wśród nich m.in. IN MONTE OLIVETI – na górze Oliwnej, TRISTIS EST ANIMAMEA – smutna dusza aż do śmierci oraz specjalną niespodziankę związaną z Gnieznem. – Zaprezentujemy utwór „Rękopis Klarysek Gnieźnieńskich” z 1600 roku. To dzieło uchodziło za zaginione, ale śp. Roman Nowak wyszukał je i zostanie on wykonany – zapewnia B. Szczeszek. Koncert odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 15.30 w kościele garnizonowym. Potrwa ok. 40 minut.
Jak święta i MOK, to zabraknąć nie może tradycyjnej Gali Malowania Jaja, która w tym roku przyjmie inną formułę niż miało to miejsce w latach poprzednich. – Tym razem będą to drużynowe potyczki – zdradza Anna Góralczyk z MOK. – Zgłaszać się mogą grupy, rodziny, które wezmą udział w zadaniach logicznych, sprawnościowych i plastycznych. Konkurs będzie zakończony nagrodami, więc zapraszamy mieszkańców do zgłaszania się – zachęca. Zespoły mające 3-4 osoby, swój akces zgłaszać mogą w MOK do 17 kwietnia. Sama impreza będzie mieć miejsce 18 kwietnia w samo południe na gnieźnieńskim deptaku. W jej trakcie – jak zwykle – do pomalowania będzie czekać na gnieźnian 1000 jaj. ALEKSANDER KARWOWSKI