W Witkowie 23 lutego odbyło się uroczyste Podsumowanie Gminnego Roku Sportowego 2022. Podczas gali, niemalże w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, nie zapomniano o ofiarach i bohaterach ukraińskiego narodu. Minutą ciszy uczczono również tragicznie zmarłych podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję oraz Syrię.
Głównymi bohaterami wydarzenia byli przedstawiciele lokalnego środowiska sportowego – zawodnicy, uczniowie, trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego oraz włodarze poszczególnych klubów i sekcji. Podczas gali nie zabrakło Mariana Gadzińskiego, burmistrza Gminy i Miasta Witkowo oraz zastępcy burmistrza Marka Wiatrowskiego, tych którzy codziennie myślą o sportowcach dotując liczne inicjatywy sportowe, posła Tadeusza Tomaszewskiego, przewodniczącego Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS, radnych powiatowych, dyrektorów lokalnych szkół i przedszkoli, instytucji. Po raz pierwszy w gminnym podsumowaniu sportu uczestniczyli również Lidia i Jacek Drożdż z Instytutu Dziedzictwa Historii Sportu – autorzy i wydawcy książki „Czterdzieści lat minęło”. Wręczanie wyróżnień zainaugurował Marian Gadziński, podkreślając zaangażowanie lokalnego środowiska sportowego w proces krzewienia kultury i aktywności fizycznej. Przypomniał również o działaniach lokalnego samorządu, mających istotny udział w uprawianiu wielu dyscyplin na terenie Gminy Witkowo. Była to także okazja do wręczenia statuetki „Rycerza Wita” Bogusławowi Brzozowskiemu za wybitne osiągnięcia w działalności społecznej, oświatowej, kulturalnej, gospodarczej i sportowej. Otrzymał ją były bramkarz GKS Vitcovia Witkowo, pasjonat gór na całym świecie, zdobywca Mont Blanc – najwyższego szczytu Europy.
Następnym punktem uroczystości było wręczenie gratyfikacji finansowych na mocy uchwały podjętej 29 grudnia 2021 r. przez Radę Miejską w sprawie zasad, trybu przyznawania oraz rodzajów i wysokości nagród za osiągnięty wynik sportowy. Uhonorowanymi sportowcami zostali: Wiktoria Łuczyńska – złota i brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym WTKU w Lublinie oraz zdobywczyni srebra i brązu podczas Otwartych Mistrzostw Europy w Karate Fudokan we włoskim Rimini; Norbert Krakowiak – brązowy medalista Mistrzostw Europy Par rozegranych w Danii, żużlowiec ekstraligowego GKM Grudziądz występujący w najlepszej żużlowej lidze świata; Emilia Kupaj – trzykrotna medalistka Mistrzostw Świata WKA w karate w Szczecinie. Reprezentantka Akademii Karate Bestuto zdobyła wówczas dwa srebra i brąz w kategorii weteranek.
Na scenę zaproszono również sportowców i przedstawicieli organizacji społecznych, które nie zapominają o swoich korzeniach, rodzimej ziemi, małej witkowskiej ojczyźnie, będącymi tym samym ambasadorami witkowskiego sportu. Decyzją kapituły wyróżniono: Akademię Karate Besuto, Norberta Krakowiaka, Wiktorię Łuczyńską, Kamila Jaworskiego – medalistę w zawodach kulturystycznych – w tym podczas Arnold Classic Europe w Barcelonie, Kamila Dałka – wychowanka Gminnego Klubu Sportowego „Vitcovia” Witkowo, jednego z najzdolniejszych piłkarzy w historii tego klubu, obecnie zawodnika trzecioligowej Unii Swarzędz, Tymoteusza Kubickiego – wicemistrza Polski w kategorii F1/N Młodzicy oraz II wicemistrza Polski modeli szybowcowych halowych klasy F1N, Martynę Galant – lekkoatletkę, uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich w Tokio, wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski oraz Europy. Jak dotąd Martyna Galant, jest jedyną olimpijką w historii Gminy i Miasta Witkowo. Z uwagi na udział w zawodach w Anglii, nie mogła przybyć na galę, ale przygotowała dla jej uczestników niespodziankę. Było nią wideo wyemitowane na dużym ekranie, za pośrednictwem którego Martyna przesłała pozdrowienia oraz opowiedziała o swoich najbliższych planach.
Wydarzenie było również idealną okazją do wręczenia nagrody za działalność na rzecz upowszechniania sportu i turystyki w lokalnym środowisku. Złotym medalem Wielkopolskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe wyróżniono Marka Wiatrowskiego. Zgodnie z 24-letnią historią Podsumowania Gminnego Roku Sportowego, pamiątkowymi medalami i statuetkami wyróżniono ponad 150 zawodniczek, zawodników, uczniów, trenerów oraz działaczy wytypowanych przez poszczególne kluby, organizacje i placówki oświatowe. Wytchnieniem od ogromu emocji były występy wokalne uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie. Wzorem zwyczaju zapoczątkowanego przed rokiem, decyzją kapituły przyznano także nagrody specjalne. Nazwiska zwycięzców w trzech kategoriach skrywano w kopertach, których zawartość po wejściu na scenę odczytali: Piotr Jóźwik, przewodniczący Rady Miejskiej Witkowa, Tomasz Radacz, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie oraz Marian Gadziński. Wydarzeniem Roku wybrano Galę MMA z okazji dziesięciolecia Klubu MMA Witkowo, trenerem roku Mateusza Mizerę z Akademii Karate Besuto, a sportowcem roku Wiktorię Łuczyńską. Samorząd Gminy i Miasta Witkowo oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji dziękują za niezapomniane emocje oraz pomoc wszystkim zaangażowanym w organizację Podsumowania Gminnego Roku Sportowego. (es)