Shadow

Podsumowanie po sezonie turystycznym, czyli pięć lat szlaków rowerowych powiatu gnieźnieńskiego

Ponad 265 kilometrów wyznaczonych szlaków rowerowych posiada powiat gnieźnieński. Zaczynają się one na gnieźnieńskim rynku i stąd zapraszają we wszystkie kierunki regionu. Obecnie jest ich pięć, ale dziś nie wszystkie są przejezdne z powodu ciągłego usuwania skutków nawałnicy, a infrastruktura innych jest regularnie dewastowana wprowadzając tym samym w błąd cyklistów. Jednak jak zapowiadają urzędnicy, szlaki to materiał żywy, który ewoluuje i niebawem zaprezentowany zostanie nowy szlak w kierunku gminy Niechanowo.
Trzy lata trwały przygotowania do uruchomienia w powiecie nowej oferty turystycznej, czyli tak potrzebnych i długo wyczekiwanych szlaków rowerowych. Walory turystyczne powiatu są powszechnie znane, jednak brakowało dotychczas spójnych oznaczeń prowadzących miłośników jazdy rowerem i turystyki do komfortowego przeprowadzenia ich po bardziej i mniej znanych zakątkach powiatu. W 2011 roku rozpoczęto prace koncepcyjne, a w roku 2014 udało się oficjalnie dołączyć pięć szlaków do oferty turystycznej powiatu. Szlaki: czerwony, niebieski, żółty, szary i zielony prowadzą w różnych kierunkach, zahaczając o zabytki, np. pałace, dwory, kościoły czy zabytkowe cmentarze, lub prezentując walory natury (lasy, parki, pomniki przyrody, jeziora). Skala trudności poszczególnych szlaków znacznie się różni. – Najtrudniejszy, najdłuższy i najbardziej wymagający jest szlak szary, choćby z tego powodu, że występują na nim bardzo duże różnice ukształtowania terenu. Już sam punkt widokowy, czyli wieża widokowa w Dusznie na najwyższym wzniesieniu w powiecie sugeruje, że dojazd jest trudniejszy. Niestety, nie ma innej możliwości poprowadzenia szlaku, stąd po części prowadzi on drogą szutrową – przypomina Agnieszka Rzempała – Chemielwska z Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego. – Najbardziej rodzinny, najłatwiejszy i najbardziej płaski jest szlak czerwony prowadzący fragmentami Lednickiego Parku Krajobrazowego – dopowiada. Niestety, m.in. na internetowych forach specjalistycznych dotyczących szlaków rowerowych w Wielkopolsce, ale także wśród rozmów między samymi cyklistami słychać opinie, że część szlaków jest mylnie oznaczona, niektóre ich fragmenty gubią turystów w rowerowym siodle, a niektóre są nieprzejezdne. Z tych opinii zdają sobie sprawę urzędnicy odpowiedzialni za szlaki w starostwie powiatowym, lecz zwracają uwagę na złożoność ich utrzymywania, czy akty wandalizmu na infrastrukturze szlaków stosowane. – Sytuacja po roku 2017 jest, niestety taka, że dwa szlaki są nieprzejezdne, a trzeci tylko w swoim fragmencie – zauważa A. Rzempała -Chmielewska, mówiąc o skutkach ubiegłorocznej nawałnicy. – Te szlaki prowadzą przez tereny leśne i zostały one zniszczone, a oznakowanie ich także uległo zatarciu. W chwili obecnej jesteśmy w stałym kontakcie z Lasami Państwowymi i niestety, nawet nie możemy wejść do porządkowanych obecnie lasów, by skontrolować stan naszych szlaków – zwraca uwagę. – Czekamy do wiosny 2019 roku, aż prace zostaną ukończone. Wtedy oszacujemy straty w infrastrukturze – dodaje. Mowa tu głównie o szlaku żółtym (Lasy Czerniejewskie) i zielonym (Lasy Królewskie).
Gdy znika oznakowanie – poinformuj o tym. Pomożesz innemu rowerzyście
Istotnym problem tak rozległych szlaków jest utrzymanie ich oznakowania. W środowisku rowerowym często są złe opinie, że po wielu kilometrach pedałowania nagle gubi się orientację w lesie nie znajdując oznaczenia szlaku. Dotyka to szczególnie rozstajów dróg. Tutaj świadomość tego problemu również jest urzędnikom znana, choć problem jest tu bardziej złożony. – To prawda, pojawiają się takie opinie. Nasze szlaki mają już pięć lat i warunki atmosferyczne wpływają m.in. na oznakowanie, które traci co jakiś czas swój kolor. Oznakowanie, szczególnie w formie tabliczek, jest niechcący uszkadzane. Niektóre tabliczki stoją przy gruntach rolnych i podczas prac polowych ulegają zniszczeniu. Podobnie ma się sprawa z oznaczeniami na słupach energetycznych czy oświetleniowych, które są sukcesywnie wymieniane – zauważa Agnieszka Rzempała -Chmielewska zapewniając, że jest to w miarę szybkiego uzyskania wiedzy o takich przypadkach uzupełniane. Innym istotnym problemem jest ciągłe dewastacja oznakowania szlaków. – Szczególnie dotyczy to miasta Gniezna – uściśla. Nagminne jest także przekręcanie strzałek szlaków co wprowadza w błąd cyklistów. By szlaki były oznakowane kompleksowo, co roku wytypowane osoby ze Starostwa Powiatowego objeżdżają je, dokonując ich rekonesansu. Niestety, nie jest możliwe ciągłe ich monitorowanie przez urzędników, stąd prośba do cyklistów o informowanie o wszelkich brakach w oznakowaniu. – Prosimy o sygnał do Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego lub na adres e-mail: promocja3@powiat-gniezno.pl wraz z opisem odcinka, jego lokalizacji lub ze zdjęciem. Po takiej informacji będzie nam łatwiej uzupełnić wszelkie braki. Niestety, nie jesteśmy w stanie przez okrągły rok mieć wiedzę o każdym fragmencie i rozjeździe szlaku, stąd tak duża rola informowania nas o nieprawidłowościach – apeluje A. Rzempała – Chmielewska.
Nowy sezon – nowy szlak
Jak informuje Starostwo Powiatowe, nowy sezon rowerowy przywita cyklistów kolejną atrakcją. -Trwają prace nad oznakowaniem szóstej nitki naszych szlaków, który poprowadzi do gminy Niechanowo. Nie będzie to szlak trudny i wymagający jak np. szary, więc poszerzy się nam alternatywa łatwiejszych tras, w dodatku w okolice nowe i turystycznie i krajobrazowo atrakcyjne – zdradza plany A. Rzempała -Chmielewska. Przypomnijmy, ci którzy nie mieli jeszcze możliwości skorzystania ze szlaków rowerowych wytyczonych przez Starostwo Powiatowe, mogą wszelkich informacji o nich szukać w Informacji Turystycznej ulokowanej na gnieźnieńskim rynku. Tam do pobrania są mapki wszystkich pięciu tras z ich opisem, skalą trudności i atrakcjami na nich ulokowanymi. Tam również uzyskamy wiedzę o aktualnej przejezdności szlaku. Ci, którym nowoczesne technologie nie sprawiają trudności, mogą ściągnąć ślady tras w technologii GPS i wgrać je do smartfonów. To najdokładniejsza forma komfortowego objechania szlaku. Pliki ze śladami można znaleźć na stronie www.tupowstalapolska.pl ALEKSANDER KARWOWSKI