Shadow

Pojemniki na elektrośmieci stanęły przy podstawówkach

Mają zachęcić uczniów gnieźnieńskich podstawówek i ich rodziców do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Po serduszkach na plastikowe nakrętki, przy gnieźnieńskich placówkach pojawiły się pojemniki na elektrośmieci. Wszystko dzięki współpracy władz miasta z firmą MB Recycling.
Przy wszystkich gnieźnieńskich szkołach podstawowych pojawiły się pojemniki na tak zwane małe AGD, czyli elektrośmieci, których nie należy wrzucać do śmietników na odpady zmieszane. Taki zużyty sprzęt jest następnie poddawany procesom segregacji i recyklingu. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie miedzi, złota, srebra i innych metali, po czym ponowne ich wykorzystanie. Z inicjatywą postawienia takich pojemników wyszedł miejski rady z Koalicji dla Pierwszej Stolicy Marcin Jagodziński, zwracając uwagę na to, że dzięki takim pojemnikom segregowanie staje się bardzo proste. – Urząd Miejski poparł ten pomysł i dzięki współpracy z firmą MB Recycling przy szkołach pojawiły się takie pojemniki. Tym bardziej, że stary sprzęt elektroniczny to odpady, które szkodzą środowisku, a których zdecydowanie nie brakuje. Edukacja ekologiczna prowadzona jest w gnieźnieńskich placówkach nie tylko teoretycznie, ale też praktycznie – mówi Michał Powałowski, zastępca prezydenta.
Do pojemników można wrzucać: sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm (odkurzacze, zamiatacze do dywanów, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, sprzęt wentylujący, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary i zegarki, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, małogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty, mały sprzęt ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi). Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm. Telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony, zużyte baterie i akumulatory. (obk)