Shadow

POLECAMY Leszek Adamczewski „Burza nad Provinz Pommern. Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy”

Od Stettina do Szczecina, czyli wojenne dramaty prowincji pomorskiej Trzeciej Rzeszy.
W międzywojennym Stettinie Polaków można było policzyć na palcach kilku rąk. W połowie 1945 roku Szczecin znalazł się w granicach Polski, a Polacy szybko spolonizowali to miasto.
Wśród kilkudziesięciu sensacyjnych i dramatycznych epizodów z wojennych dziejów prowincji pomorskiej Rzeszy w książce znajdują się opisy skutków alianckich nalotów na Szczecin i Świnoujście. Poznajemy tajemnice sanatorium w Połczynie-Zdroju i stodoły w Podgajach, w której żywcem spłonęli żołnierze polscy. Wraz z Leszkiem Adamczewskim Czytelnik podąży tropem hitlerowskich „cudownych broni”, głównie rakiet V-2, Rheinbote i Rheintochter oraz zwiedzi schrony bojowe Wału Pomorskiego i przeciwlotnicze w Szczecinie. Sporo miejsca w książce poświęcono też wojennym losom pomorskich skarbów kultury.
* Leszek Adamczewski *
Znany i ceniony poznański pisarz i dziennikarz, swoimi świetnie napisanymi reportażami historycznymi porywa Czytelnika w samo serce tajemnic z czasów II wojny światowej. Na początku każdego pomysłu na książkę zawsze tkwi pasja autora, wytrwale tropiącego ślady III Rzeszy na terenach współcześnie polskich i cierpliwie wyjaśniającego zagadki z nimi związane. Dzięki doskonałemu warsztatowi oraz ujawniającej się na kartach znajomości tematu, jego publikacje cieszą się niesamowitą popularnością zarówno wśród miłośników historii, jak i amatorów ciekawej lektury w ogóle.
Jednymi z ostatnich dowodów uznania dla pióra – i wiedzy – autora były: nominacja książki „Łuny nad jeziorami” do Literackiego Wawrzynu – Nagrody Warmii i Mazur za rok 2011 oraz nominacja książki „Zmierzch bogów w Posen” do Nagrody im. Józefa Łukasiewicza, najlepszej książki o Poznaniu. Najnowsze dzieła Adamczewskiego to efekty dokładnych badań konkretnych rejonów Polski i wielu wypraw na tamte tereny. Materiały do swoich kolejnych książek autor zbiera samodzielnie i być może tu właśnie tkwi największa siła jego opowieści, która przysporzyła mu rzeszę oddanych czytelników.
*Słuchając Radia Gniezno 104,3 FM będzie można wygrać egzemplarze książki „Burza nad Provinz Pommern. Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy”. *
Książka ukazała się na rynku wydawniczym nakładem poznańskiego Wydawnictwa REPLIKA.