Shadow

Polityczna rezygnacja członka zarządu powiatu gnieźnieńskiego

Jednogłośnie radni powiatowi podczas zdalnych obradach Rady Powiatu Gnieźnieńskiego w czwartek, 22 kwietnia przyjęli rezygnację Janusza Bukowskiego (Nowoczesna) z funkcji nieetatowego członka Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Rezygnacja jest podyktowana pobudkami politycznymi i ma związek z przejściem poseł Pauliny Hennig – Kloski z „Nowoczesnej” do partii Szymona Hołowni Polska 2050.
Najpierw starosta Piotr Gruszczyński (PO) poinformował radnych, że Janusz Bukowski będący nieetatowym członkiem Zarządu w środę, 21 kwietnia złożył rezygnację z członkostwa w Zarządzie. Radna Beata Tarczyńska (PiS) spytała starostę, jaki jest powód rezygnacji? Radnej odpowiedział J. Bukowski, który stwierdził, że sytuacja jest spowodowana tym, co się dzieje w polityce. – Moja partia, czyli Nowoczesna po odejściu pani posłanki Pauliny Hennig-Kloski niestety, straciła rację bytu w powiecie gnieźnieńskim z tego względu, że zarząd koła w 3/4 zrezygnował z bycia członkami partii. W tej sytuacji stwierdziłem, że dalszy mój pobyt w zarządzie z przyczyn politycznych jest bezsensowny tak naprawdę i uważam, że powinienem ustąpić miejsca, a na moje miejsce powinien wejść ktoś z koalicji rządzącej. Decyzja ta była podjęta w konsultacji z pozostałymi członkami zarządu – wyjaśnił J. Bukowski. Następnie radny Marcin Makohoński (PiS) spytał starostę jak będzie wyglądał po tej rezygnacji Zarząd? Starosta odpowiedział, że decyzje w tej sprawie mogą podejmować po 30 dniach od momentu złożenia rezygnacji, czyli na następnej sesji. – Nie prowadziłem rozmów z radnymi i nie prowadziłem rozmów z koalicjantem w tej sprawie i to wszystko jest przed nami. Bym jednak chciał rekomendować osobę z zasobów rady i mam nadzieję, że taka kandydatura spośród radnych zostanie pozytywnie przez państwa na następnej sesji zaopiniowana – przekazał starosta. Ponadto radny Jerzy Berlik (PSL) spytał J. Bukowskiego co dalej z Radą Pożytku Publicznego, w której jest przedstawicielem Zarządu? Odpowiedział on radnemu, że w tej sytuacji nastąpi procedura odwoławcza jego z tej funkcji, a na jego miejsce zostanie wydelegowana kolejna osoba przez Zarząd. Po tych wypowiedziach radni w głosowaniu jawnym przyjęli rezygnację z nieetatowego członka Zarządu J. Bukowskiego jednogłośnie, przy 24 głosach za. Trzech radnych nie wzięło udziału w głosowaniu ze względu na brak możliwości połączenia się z nimi.
Po głosowaniu wywiązała się jeszcze krótka dyskusja. W trakcie oddawania głosu radna Natasza Szalaty (PiS) stwierdziła, że Janusz Bukowski zachował się honorowo. Do jej słów odniósł się starosta, który powiedział, że ta sprawa przyspiesza bicie jego serca, bo dotyczy osoby, z którą współpracował 2,5 roku. – Z tych wypowiedzi, które państwo wypowiadaliście w trakcie głosowania najbliższa jest mi wypowiedź pani radnej Szalaty. Tak, to jest człowiek honoru. Myślę, że niewielu byłoby stać, żeby podjąć taką decyzje. Nie pan Bukowski miał wpływ na to, co się wydarzyło, to są czynniki zewnętrzne, które pewnie jego i wielu z państwa zaskoczyły. Stało się tak jak się stało, życie idzie dalej. Te 2,5 roku współpracy mimo że pierwszy rok był rokiem szczególnie trudnym, czyli program ostrożnościowy, problemy ze skonstruowaniem budżetu w związku z sytuacją taką, a nie inną, to wszystko wywoływało wiele emocji i napięć, ale między nami na spotkaniach zarządu nigdy nie dochodziło do napięć. Wręcz przeciwnie, bo miałem z jego strony wsparcie. Dziękuję za tę współpracę i za te właściwe relacje – dziękował starosta.
Na koniec za dotychczasową współpracę podziękował wszystkim J. Bukowski. – Chciałbym podziękować za jednogłośne przyjęcie tej uchwały oraz podziękować wszystkim radnym za współpracę przez te 2,5 roku, która bardzo dużo mnie nauczyła. Chciałbym podziękować panu przewodniczącemu, zastępcom, wszystkim członkom zarządu, a zarządy były bardzo ciekawe i wysoko merytoryczne. Chciałbym podziękować wszystkim dyrektorom wydziałów, dyrektorom wszystkich jednostek podległych starostwu i wszystkim pracownikom – mówił J. Bukowski. Janusz Bukowski nadal jest członkiem partii Nowoczesna. W Zarządzie Powiatu nadal pozostają starosta Piotr Gruszczyński, wicestarosta Anna Jung, etatowy członek Zarządu Mariusz Mądrowski oraz nieetatowy członek Zarządu Telesfor Gościniak. Starosta ma teraz miesiąc na zgłoszenie nowej kandydatury na stanowisko nieetatowego członka zarządu. BEATA KRZYŚKA
**
**