Shadow

Półkolonie zimowe w miejskich szkołach

Od poniedziałku, 27 stycznia rozpoczną się ferie zimowe, które potrwają do 9 lutego. Wypoczynek dla dzieci, podczas którego mają atrakcyjnie i bezpiecznie spędzić czas wolny od nauki przygotowały, jak co roku gnieźnieńskie szkoły podstawowe. Zapewne część dzieci wyjedzie na zimowiska, ale dla tych, które pozostaną w miejscu zamieszkania miejskie szkoły przygotowały półkolonie zimowe. W tym roku swój udział zadeklarowało 356 uczestników, a opiekować się będzie nimi 34 wychowawców. Z budżetu miasta na ten cel przeznaczono 58 tys. 770 zł.
Z ofertą półkolonii przygotowaną przez miejskie placówki oświatowe, 15 stycznia zapoznali się na posiedzeniu komisji oświaty radni miejscy, którzy co roku monitorują tę kwestię. W tym roku podobnie jak w latach poprzednich półkolonie odbędą się we wszystkich dziesięciu szkołach podstawowych w Gnieźnie. Uczestniczyć w nich będzie 356 dzieci i odbędą się one w pierwszym tygodniu ferii. Szczegółowy program półkolonii we wszystkich podstawówkach radnym przedstawił Marian Pokładecki, dyrektor Wydziału Edukacji UM w Gnieźnie. Poinformował, że przewidziane są m.in. zajęcia sportowe, plastyczne, na basenie, w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, w Muzeum Początków Państwa Polskiego, w Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, konkursy, wyjazdy na wycieczki, czy też do piekarni i fabryki makaronu. Organizowane będą także wyjścia na lodowisko, na kręgle, do kina, do klubu „Fun Baza” i do sali zabaw „Fantazja”. Głównym celem organizacji wypoczynku w miejscu zamieszkania jest przeprowadzenie zajęć dla dzieci, które nie wyjeżdżają na ferie poza Gniezno. Mają one być dla uczestników źródłem nie tylko doskonałej zabawy, ale także mają przybliżyć i pokazać wiele pięknych i ciekawych miejsc znajdujących się w okolicy naszego miasta. Priorytetem jest zapewnienie bezpiecznych warunków wypoczynku i właściwej opieki wychowawczej, a także propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu wśród dzieci i młodzieży.
Łączny koszt półkolonii to 58 tys. 770 zł, w tym opłacenie kadry 34 tys. zł, wyżywienie 10 tys. 530 zł i pozostałe koszty 14 tys. 240 zł. Koszty w poszczególnych placówkach: SP nr 1 (30 dzieci, 3 opiekunów) 5 tys. 100 zł, SP nr 2 (45 dzieci, 4 opiekunów) 7 tys. 150 zł, SP nr 3 (15 dzieci, 2 opiekunów) 3 tys. 050 zł, SP nr 5 (45 dzieci, 4 opiekunów) 7 tys. 150 zł, SP nr 6 (30 dzieci, 3 opiekunów) 5 tys. 100 zł, SP nr 7 (30 dzieci, 3 opiekunów) 5 tys. 100 zł, SP nr 8 (30 dzieci, 3 opiekunów) 5 tys. 100 zł, SP nr 9 (45 dzieci, 4 opiekunów) 7 tys. 150 zł, SP nr 10 (56 dzieci, 5 opiekunów) 8 tys. 920 zł i SP nr 12 (30 dzieci, 3 opiekunów) 4 tys. 950 zł. Zorganizowanie wypoczynku zimowego w poszczególnych placówkach oświatowych jest możliwe dzięki środkom finansowym, które szkoły otrzymają z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie oraz zdołają pozyskać z innych źródeł finansowania, takich jak Rada Rodziców i sponsorzy. Ponadto oprócz półkolonii w szkołach podstawowych zajęcia organizują: Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne. (bk)