Shadow

Pomysł Gniezna na budownictwo mieszkaniowe


Blok senioralny przy ul. Cymsa i innowacyjny pilotażowy program „Mój własny dom w Gnieźnie” to propozycje Urzędu Miejskiego dla osób starszych, często samotnych oraz dla tych, którzy marzą o własnym domu i chcą go zbudować w Gnieźnie. Realizacja projektów rozpocznie się w 2017 roku.
Inwestycja przy ul. Cymsa w Gnieźnie rozpocznie się latem 2017 r. W bezpośrednim sąsiedztwie nowych budynków znajduje się szkoła podstawowa, przychodnia lekarska, przystanek MPK, przedszkole, kościół, poczta i sklepy spożywcze. – Społeczeństwo się starzeje. W zasobie komunalnym Miasta Gniezna zamieszkuje wiele starszych osób, także samotnych. Często zajmują oni lokale o bardzo dużym metrażu. W budynku senioralnym mieszkania będą mniejsze, łatwiejsze w utrzymaniu. Sam budynek wyposażony będzie w windę, a mieszkania w stosowne urządzenia dla seniorów np. w łazienkach. To wszystko, a także sąsiedztwo przychodni sprawi, że będzie się tam mieszkało bezpiecznie i komfortowo. Seniorzy, którzy zamieszkają przy ul. Cymsa zwolnią lokale, często duże i atrakcyjne w centrum miasta – powiedział na konferencji prasowej 13 lutego prezydent T. Budasz. Powierzchnia zabudowy budynku senioralnego to około 640 m kw., będzie on wyposażony w 22 stanowiska garażowe, 17 stanowisk w terenie i 26 mieszkań. Tuż obok powstanie blok komunalno–socjalny o powierzchni zabudowy około 730 m kw., wyposażony w garaż na 26 stanowisk, 36 stanowisk w terenie i 46 mieszkań oraz lokal użytkowy w parterze. W bezpośrednim sąsiedztwie budynków powstanie plac zabaw i strefa aktywności dla dorosłych. W budżecie Gniezna na 2017 r. zapisano na ten cel 5 mln zł, a w 2018 roku 7 mln zł. W sumie na całą inwestycję Miasto Gniezno ma zabezpieczone 12 mln zł. Inwestycja będzie dofinansowana z Funduszu Dopłat. Jej zakończenie planowane jest w roku 2018.
Program „Mój własny dom w Gnieźnie” powstał z myślą o mieszkańcach Gniezna, którzy marzą o własnym domu, a zbyt wysoka cena działek budowlanych stanowi dla nich barierę. Miasto Gniezno proponuje więc program, który polegać będzie na oddawaniu w użytkowanie wieczyste działki w drodze przetargu nieograniczonego. Pierwsza opłata za użytkowanie wieczyste będzie wynosiła 15 % wylicytowanej ceny, później użytkownik będzie musiał uiszczać 1% opłaty za użytkowanie wieczyste. Przy późniejszym zakupie nieruchomości użytkownik otrzymuje 75 % bonifikaty. – Dzięki temu programowi chcemy osiągnąć przede wszystkim jeden cel, czyli zachęcić mieszkańców do budowania domów na terenie Gniezna, a nie w gminach ościennych, gdzie działki są tańsze. To w Gnieźnie będą płacić podatki – przekonuje prezydent T. Budasz. By skorzystać z programu należy spełnić kilka warunków m.in. skończyć budowę, zameldować się i zamieszkać w terminie 6 lat od dnia zawarcia umowy. Na początek Miasto Gniezno wystawi na sprzedaż 15 działek: 5 przy ul. Tuwima, 5 przy ul. Rodziewiczówny, 4 przy ul. Gombrowicza i 1 przy ul. Iwaszkiewicza. Uchwały o sprzedaży działek oraz o bonifikacie trafią pod obrady Rady Miasta Gniezna 22 lutego 2017 roku. (bk)